La inițiativa președintelui CJ Bacău, Valentin Ivancea, astăzi au fost plantați la SJU Bacău 20 copaci, în amintirea medicilor băcăuani
„20 copaci – simbolul perenității, sădiți în amintirea medicilor băcăuani dr. Dan Chelariu, dr. Cornelia Cojocaru, dr. Nicolae Apetroaie, dr. Ciprian Dimitrie Olinic, dr. Neculai Ciuhodaru, dr. Anton Dumitru, dr. Constantin Petraru, dr. Constantin Băiașu, dr. Spiridon Veringă, dr. Marin Buștiuc, dr. Laura Corșatea, dr. Ion Struțu, dr. Gelu Țilea, dr. Alexandru Radian, dr. Iosif Corșatea, dr. Stelian Popa, dr. Ștefan Andrei, dr. Ioan Iovan, dr. Gheorghe Costăchel, dr. Sergiu Marinescu.
Pământul – simbol al creației omului și cerul – imagine a vieții veșnice sunt elemente contrastante, limitele între care se deapănă firul existenței noastre.
Copacul, punte de legătură între ceea ce picioarele noastre ating și ochii privesc cu speranță, este astăzi simbolul omagiului pentru 20 de medici care au sădit, prin dăruire, profesionalism și empatie, sentimentul de recunoștință în sufletele pacienților.
Într-un loc plin de simbolistica ciclului firesc al continuității vieții – în fața pavilionului Maternității – alături de noua echipă managerială a Spitalului Județean de Urgență Bacău, mi-am dorit să aducem un tribut reputaților medici care au vindecat, tratat și salvat viețile multor băcăuani.
Martori tăcuți ai cursului vieții, acești arbori vor fi, peste ani, dovada gratitudinii noastre pentru activitatea celor care au trăit ghidați de respectarea Jurământului lui Hipocrate”, a precizat președintele CJ Bacău, Valentin Ivancea, care a încheiat cu un citat de Balzac: „Recunoștința este memoria inimii”