Președintele CJ Bacău, Valentin Ivancea, a participat la inaugurarea pieţei agroalimentare din Săuceşti, care găzduiește, începând de astăzi, “Târgul de Primăvară”
„La invitația primarului Valentin Manea, am participat la inaugurarea pieţei agroalimentare din Săuceşti, care găzduiește, începând de astăzi, “Târgul de Primăvară”.
Valoarea acestui obiectiv este de aproximativ 1 milion de lei, proiect dezvoltat prin AFIR.
Ideea acestui spațiu dedicat- în care sunt deja 11 operatori economici din domeniul alimentar, cu o diversitate de produse net superioare din carne, lapte, miere de albine și sucuri naturale- este foarte apreciată de locuitorii comunei și răspunde, în mod cert, necesității de a avea la îndemână alimente naturale de la producătorii locali.
De asemenea, am verificat stadiul lucrărilor de modernizare și eficientizare energetică a Şcolii „I.S.Sturdza” Săuceşti precum şi construirea unei săli de sport multifuncţionale, proiect finanţat prin POR şi sprijinit de Consiliul Județean. Educația este un alt pilon în care investim la nivel județean iar modul în care evoluează lucrările demonstrează importanța pe care conducerea UAT Săucești o acordă acestui sector.
Un alt obiectiv, finanțat prin Compania Naţională de Investiţii, este noul sediu al primăriei care se conturează ca fiind unul modern și primitor pentru cetățeni. Execuţia lucrărilor a fost demarată în primăvara anului 2022, fiind în prezent la stadiul de 80% de realizare (la roşu).
Îi felicit pe Valentin Manea– primar și Alin Iordănescu– viceprimar, pentru toate proiectele pe care le dezvoltă în comunitatea pe care o conduc. Apreciez și seriozitatea constructorului, dovedită prin respectarea graficul de execuție și calitatea lucrărilor.
Este evidentă evoluția acestei localități limitrofe municipiului Bacău, datorată și capacității administrative de a atrage fonduri europene”, a precizat Valentin Ivancea, președintele CJ Bacău.