Connect with us

Primarul comunei Poduri, Diana Narcisa Miclăuș, critică dur politica fiscală a actualului Guvern, precum și lipsa de sprijin pentru comunități

Primarul comunei Poduri, Diana Narcisa Miclăuș, critică dur politica fiscală a actualului Guvern, precum și lipsa de sprijin pentru comunități - News Moldova

Bacau

Primarul comunei Poduri, Diana Narcisa Miclăuș, critică dur politica fiscală a actualului Guvern, precum și lipsa de sprijin pentru comunități

Primarul comunei Poduri, Diana Narcisa Miclăuș, trage un semnal de alarmă cu privire la direcția actuală a politicii românești, pe care o consideră ostilă celor vulnerabili. Într-un mesaj emoționant adresat locuitorilor, ea critică deciziile luate la nivel central și solicită măsuri corecte și eficiente pentru susținerea comunităților locale. Printre problemele semnalate se numără impozitarea incorectă, austeritatea impusă și lipsa de echitate în alocarea resurselor.

Primărița comunei Poduri, Diana Narcisa Miclăuș, a transmis un mesaj categoric locuitorilor, exprimându-și profunda dezamăgire față de direcția în care se îndreaptă politica actuală. Nu mai vorbim de o politică imorală, ci de o adevărată „apocalipsă politică”, care lovește direct în „pensionari, copii și mame”, spune edilul.

Aceasta a dezvăluit că lunar este abordată de cetățeni aflați în dificultate, oameni care nu mai reușesc să-și cumpere medicamente. În opinia sa, politicile de austeritate anunțate de guvernanți nu vor afecta privilegiile celor de sus, ci vor lovi exact în cei care deja abia reușesc să supraviețuiască.

Miclăuș s-a declarat nemulțumită și de conducerea PSD, partid în care activează de 25 de ani, considerând că este nevoie de o reformă profundă. Primărița consideră că țara noastră e bogată, dar e condusă prost. PSD-ul ar fi avut nevoie de oameni tineri, capabili și dedicați, nu de mascaradă continuă.

Ca soluții pentru redresarea bugetară, ea propune impozitarea companiilor cu cifre de afaceri mari, dar fără profit declarat – cazurile în care multinaționalele externalizează profiturile fiind, în opinia sa, esențiale pentru deficitul actual. De asemenea, sugerează creșterea redevențelor pentru exploatarea resurselor naturale, aliniate măcar la media europeană.

În ceea ce privește administrația publică locală, primărița subliniază că la Poduri, instituția funcționează eficient și transparent, cu doar 35 de angajați pentru o populație de 7800 de persoane, fără sporuri nejustificate. Edilul a punctat că în Poduri, sporurile sunt doar pentru proiecte și vechime.

Diana Narcisa Miclăuș a încheiat printr-un apel direct către președintele CJ Bihor, Ilie Bolojan, cerând ca austeritatea să nu lovească în comunități, ci în cei responsabili de risipirea banului public. „Dacă tăiați investițiile dle Bolojan (…) ce le răspund oamenilor care vor, asfalt, care vor gaze etc.? Poate donează ceva impozit pe profit Kaufland (…) oricum nu dă nimic statului român…”, a adăugat, cu amărăciune, primărița din Poduri.


Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PROGNOZĂ și CONFIGURARE – Buget de 1 MILIARD Euro (Ro-Md: 2028 -2034)

Via Moldovia – Descopera Regiunea Moldovei

Trending

Advertisement
Advertisement
To Top