Botosani
A murit Flavia Groșan, medic pneumolog din Botoșani! Avea numai 59 de ani
autor
Medicul pneumolog Flavia Groșan a încetat din viață în spital, după o lungă suferință cu cancerl. Medicul cunoscut în mediul online pentru pozițiile anti-vaccin și pentru răspândirea teoriilor conspirative privind epidemia de COVID-19 era internat încă de la jumătatea lunii octombrie.
Flavia Groșan, pneumolog devenit figură controversată în timpul pandemiei din cauza declarațiilor sale, a fost internată în Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Oradea, aflându-se într-o comă profundă.
Potrivit presei, aceasta ar fi suferit de cancer cu tumori metastazate în mai multe zone – la nivel cerebral, pulmonar, hepatic și suprarenal. Presa locală notează că pacienta „avea convulsii, a suferit un stop cardiorespirator și a fost resuscitată”.
Pe 10 octombrie, Flavia Groșan publica pe contul de Facebook PneumoMed, cabinetul în care activa, un mesaj în care descria că se confrunta cu o „tuse epuizantă” și o „durere atroce la întreg plămân”. Ea era anchetată disciplinar de Colegiul Medicilor din România, după ce postase un mesaj fără dovezi, susținând că o persoană vaccinată poate îmbolnăvi o persoană nevaccinată prin relații intime.
După declarațiile președintelui american Donald Trump, care afirmase că există o legătură între paracetamol și autism, Flavia Groșan declara că nu a prescris niciodată paracetamol: „Știința? Poate. Intuiție, sigur”. Încă din pandemia de COVID-19, ea a ieșit în spațiul public cu teorii controversate despre protocoale medicale, vaccinuri și tratamente neconvenționale.



























