Botosani
Furtuna a făcut ravagii și în județul Botoșani! Acoperișul unei școli, luat de vânt, inundații și copaci rupți de la rădăcină!
autor
În această seară, județul Botoșani a fost vizat de patru avertizări nowcasting Cod Roșu și una Cod Portocaliu, valabile în intervalul orar 19:17 – 22:30, emise de Administrația Națională de Meteorologie. Au fost prognozate fenomene meteo severe, printre care grindină de mari dimensiuni (peste 4 cm), vijelii cu rafale de 70–90 km/h, averse torențiale și descărcări electrice frecvente. Autoritățile au transmis mesaje Ro-Alert pentru avertizarea populației.
Până la ora 22:20, au fost înregistrate 29 de apeluri la 112 din tot atâtea localități, printre care municipiile Botoșani și Dorohoi, dar și comune precum Broscăuți, Șendriceni, Hilișeu-Horia, Hudești, Văculești, Saucenița, Baranca, Bajura, Darabani, Vârfu Câmpului, Ibănești și George Enescu.
Furtună devastatoare, intervenții non-stop
Echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Botoșani, sprijinite de serviciile voluntare (SVSU) și autoritățile locale, au intervenit în mai multe puncte din județ, înregistrându-se numeroase pagube:
Broscăuți: arbore și stâlp de înaltă tensiune căzuți pe carosabil, acoperiș smuls;
Șendriceni: locuință inundată;
Hilișeu Cloșca: cablu de telefonie căzut pe șosea;
Hudești: acoperiș prăbușit peste rețeaua electrică;
Dorohoi: internatul Școlii Profesionale Speciale „Ion Pillat” a rămas fără acoperiș; au fost raportate inundații la locuințe și anexe, arbori prăbușiți peste drumuri, garduri, cabluri electrice și un garaj; o porțiune din acoperișul unui bloc a fost smulsă de vânt; o stradă a fost complet inundată;
Văculești: copaci doborâți și cabluri electrice afectate;
Saucenița: curgere de apă pe un contor electric, intervenție efectuată de SVSU;
Baranca: o familie cu trei copii a rămas blocată în mașină, între arbori căzuți, fiind salvată de SVSU Hudești; de asemenea, un acoperiș a fost smuls, iar un copac a căzut pe șosea;
Darabani (Teioasa): gospodărie inundată;
Vârfu Câmpului: copac căzut pe carosabil;
Botoșani: tablă desprinsă în pericol de cădere;
Ibănești/Dumbrăvița: arbore căzut pe drum;
George Enescu: arbore căzut peste cablurile electrice.
Situația este în continuare monitorizată
Misiunile de intervenție continuă și în acest moment. Centrul Operațional al ISU Botoșani supraveghează permanent evoluția fenomenelor meteo, menținând echipajele în stare de alertă pentru a acționa rapid în sprijinul populației.
În contextul acestor evenimente, a fost prelungită și avertizarea de Cod Galben de inundații, ceea ce indică în continuare un risc crescut de fenomene periculoase.











































