Botosani
La Răuseni, județul Botoșani, a avut loc prima ediție a Festivalului Cozonacului!
autor
Cozonac, pască și alte bunătăți specifice perioadei pascale au fost aduse și împărtășite între credincioșii parohiei „Sfântul Elefterie”, care au participat la festivalul organizat după Sfânta Liturghie, în ziua sărbătorii „Izvorul Tămăduirii”.
Degustarea bunătăților a fost precedată de o slujbă de mulțumire, precum și de un moment artistic, susținut de mai mulți tineri din parohie, precum și din alte localități, moment reprezentat de interpretarea unor cântări religioase și folclorice.
Parohia le-a mulțumit tuturor celor care au luat parte la acest proiect, precum și Primăriei Răuseni, instituție cu care a avut o bună colaborare și în trecut.
„Mulțumim din suflet artiștilor care au creat o atmosferă prielnică unui moment tradițional! Nu în ultimul rând, mulțumim tuturor celor știuti și neștiuți, ce au contribuit la o după-amiază de bucurie și de emoție!
Chiar dacă timpul nu ne este de fiecare dată prieten și nu ne mai ajută pentru toate lucrurile pe care le avem de făcut, vă invităm să fiți parte din proiectele noastre, pentru a ne bucura împreună de mici momente de spiritualitate, de emoție și de încărcătură duhovnicească, pentru a ne hrăni sufletele și pentru a contribui la unitatea comunității noastre parohiale și la conștientizarea apartenenței la mica noastră familie – Parohia – precum și la marea noastră familie – Biserica lui Hristos.” a mai transmis parohia.




























