Connect with us

Roxana Florentina ȚURCANU, președintele ALDE Botoșani: „Știți cum arată adevăratul tablou al României Educate?”

Roxana Florentina ȚURCANU, președintele ALDE Botoșani: „Știți cum arată adevăratul tablou al României Educate?” - News Moldova

Botosani

Roxana Florentina ȚURCANU, președintele ALDE Botoșani: „Știți cum arată adevăratul tablou al României Educate?”

Minciuna învățământului online din pandemie a ieșit dramatic la iveală acum: peste 37% dintre copiii din mediul rural au obținut medii sub 5 la examenele din cadrul Evaluării Naționale

Adunându-i și pe cei care nu s-au prezentat la aceste teste, ajungem la 50% din copiii din mediul rural pentru care continuarea studiilor e un vis frumos.

Asta nu este „România Educată”, care ni s-a promis de ani buni și care a rămas un slogan, asta este România dezbinată, România decalajelor de dezvoltare între comunități, România care a eșuat în a-și educa o nouă generație.

News Moldova îți recomandă și ...   Schimbare amânată la vârful CJ Botoșani: numirea lui Cristian Nistor în funcția de administrator public, așteptată de la 1 iunie

Roxana Florentina ȚURCANU, președintele ALDE Botoșani: „Știți cum arată adevăratul tablou al României Educate?” - News MoldovaCopiii din mediul rural au fost sacrificați. Obiectivele electorale ale PNL – USRPLUS au fost atinse călcând în picioare dreptul la educație al copiilor.

Ipocrizia politicienilor decidenți a atins apogeul în momentul în care reprezentanții PNL – USRPLUS au decis că milioane de adulți prezenți la trei rânduri de alegeri electorale în 2020 nu reprezintă un pericol de răspândire a coronavirusului, dar prezența fizică la cursuri a câtorva zeci de copii în școli izolate reprezintă un risc.

News Moldova îți recomandă și ...   După avaria de la Stânca, canicula pune din nou presiune pe sistemul de apă din Botoșani. Nova Apaserv face apel la consum responsabil

Am atras atenția că școala online este imposibilă acolo unde nu există condiții, iar a ține închise școlile în localități cu zero infectări a lovit în cei care aveau nevoie cel mai mult de sprijin și solidaritate: copiii.

Decizia de a închide școlile a fost luată de reprezentanți ai PNL – USRPLUS care nu au ajuns în viața lor într-o școală din mediul rural, care nu știu că există zone fără semnal, copii care merg kilometri pe jos, din cauza noroaielor, știind că doar prezența fizică la cursuri le oferă șansa învățării.

News Moldova îți recomandă și ...   Metoda „Accidentul” face din nou victime! O femeie de 86 de ani a fost înșelată cu 10.000 de lei, iar trei suspecți au ajuns în vizorul poliției

Școala online fără niciun fel de posibilități tehnice și umane a fost o minciună care a distrus șansa unor copiilor din cele mai defavorizate zone de a-și continua studiile

Aici nu e vorba de scăderea numărului notelor de 10, ci de aruncarea în afara sistemului educațional a mii de copii pentru care prezența fizică la cursuri ar fi fost condiția care să le asigure o medie peste 5 la Evaluarea Națională.

Rușine!!!

Roxana Florentina ȚURCANU, președintele ALDE Botoșani: „Știți cum arată adevăratul tablou al României Educate?” - News Moldova

Țurcanu Roxana – Florentina, președinte ALDE Botoșani


Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PROGNOZĂ și CONFIGURARE – Buget de 1 MILIARD Euro (Ro-Md: 2028 -2034)

Via Moldovia – Descopera Regiunea Moldovei

Trending

Advertisement
Advertisement
To Top