Deputatul ieșean Marius Ostaficiuc a participat la primul Forum de Constituire a Parteneriatelor în vederea Accesării Finanțărilor Europene Nerambursabile România-Republica Moldova, ca urmare a invitației Asociației pentru Dezvoltare Regională și Politice Europene
Potrivit acestuia, Forumul este derulat alături de Asociația Administratorilor Publici din România, cu sprijinul companiei Capital Vision.
Printre vorbitori s-au numărat reprezentanți ai autorităților centrale, experți în finanțări nerambursabile, reprezentanți ai autorităților publice locale, care au asigura cadrul de dezbatere atât de necesar întăririi cooperării dintre cele două țări de pe ambele maluri ale Prutului.
Ideea organizatorilor a fost aceea de aducerea la aceeași masă a principalilor actori din domeniul cooperării transfrontaliere, ceea ce reprezintă un prim pas în vederea creionării și implementării unor proiecte de succes și cu impact asupra comunităților noastre.