Iasi
Gestul pe care l-a făcut adolescenta Alexia pentru medicul care i-a salvat brațele
autor
Medicul Sidonia Susanu, care a efectuat cu succes operația de replantare a brațelor Alexiei, eleva din Botoșani implicată într-un grav accident la sfârșitul anului trecut, a primit o surpriză impresionantă din partea pacientei sale. Alexia i-a oferit un cadou cu o semnificație specială, iar gestul ei a fost marcat printr-un Certificat de Renaștere
Adolescenta în vârstă de 15 ani a ales să îi considere pe soții Sidonia și Mihai Susanu drept „părinții renașterii” sale, în urma intervenției chirurgicale reușite de replantare a brațelor. Medicul din Iași a avut o reacție profund emoționantă la acest gest de recunoștință.
”Mulţumesc frumos, Alexia, pentru surpriza extraordinară şi bucuria cu care mi-ai umplut sufletul! Este o mare onoare pe care ne-ai oferit-o, alegându-ne să fim “părinţii renaşterii tale”! Tu, draga mea copilă, eşti simbolul triumfului vieţii şi al binelui! La început de Săptămână a patimilor, în aşteptarea Învierii Domnului, vă urez tuturor, dragi prieteni, ca binele să biruiască întotdeauna în viaţa voastră!”, a fost mesajul medicului.
În „Certificatul de Renaștere” nu sunt omiși nici nașii, deoarece Alexia a menționat numele celorlalți medici care au fost alături de ea în această experiență teribilă de viață.



























