Iasi
Un ieșean și-a băgat soția în spital, după ce a rupt-o cu bătaia pentru că sforăia
autor
O femeie din Iași a trecut prin momente cumplite după ce a fost trezită din somn și bătută cu brutalitate de soțul său, nemulțumit că nu putea dormi din cauza sforăitului acesteia. În urma agresiunii, victima a suferit răni grave, fiind transportată la spital cu ruptură de splină și hemoragie internă. Medicii au fost nevoiți să intervină chirurgical de urgență, iar recuperarea a impus o internare de peste o lună și jumătate.
Bărbatul a fost condamnat la 2 ani și 5 luni de închisoare cu suspendare și obligat să plătească despăgubiri către soție, însă hotărârea nu este definitivă, potrivit Digi24.
Incidentul s-a produs noaptea, când bărbatul, iritat de zgomotul produs de soția sa, a început să o lovească violent. Femeia a reușit să se adăpostească într-o altă cameră și să sune la 112, dar până la sosirea polițiștilor agresorul fugise.
Conform rechizitoriului citat de Ziarul de Iași, victima nu a solicitat imediat ajutor medical, ci abia după aproximativ o săptămână, când starea de sănătate s-a agravat. La spital, medicii au descoperit leziunile interne și au efectuat două operații pentru a-i salva viața.
Instanța a ținut cont de lipsa unui cazier judiciar anterior și a pronunțat condamnarea cu suspendare. În plus, bărbatul trebuie să achite 28.000 de lei pentru cheltuielile medicale și încă 32.000 de lei drept daune morale și materiale. Următorul termen al procesului este programat în luna noiembrie, la Curtea de Apel.




























