International
Președintele Xi Jinping promite o mai mare deschidere a pieței și investiții noi pentru proiectele „Belt and Road”
autor

Președintele chinez Xi Jinping a promis un acces mai mare la piața chineză pentru companiile internaționale și noi finanțări care depășesc 100 de miliarde de dolari pentru alte economii în dezvoltare
Inițiativa a construit centrale electrice, drumuri, căi ferate și porturi în întreaga lume și a aprofundat relațiile Chinei cu Africa, Asia, America Latină și Orientul Mijlociu. Cu toate acestea, împrumuturile masive care au finanțat proiectele au pus o povară pe umerii țărilor mai sărace, ducând în unele cazuri la preluarea acestor active de către China.
La ceremonia de deschidere a forumului, desfășurată în impunătorul Marele Palat al Poporului, Xi a promis că două bănci de dezvoltare sprijinite de China, Banca de Dezvoltare a Chinei și Banca de Export-Import a Chinei vor stabili fiecare ferestre de finanțare de 350 de miliarde de yuani (47,9 miliarde de dolari), în timp ce încă 80 de miliarde de yuani (11 miliarde de dolari) vor fi injectate în Fondul Drumului Mătăsii pentru a sprijini proiectele din cadrul inițiativei În cadrul deschiderii unui forum miercuri, dedicat politicii sale de infrastructură emblematic, ”Belt and Road”
“Vom elimina în mod cuprinzător restricțiile privind accesul investițiilor străine în sectorul manufacturier“, a declarat Xi, adăugând că China va deschide în continuare “comerțul și investițiile transfrontaliere în servicii și va extinde accesul pe piață pentru produsele digitale“, și va realiza reforme în ceea ce privește întreprinderile de stat și în sectoare precum economia digitală, drepturile de proprietate intelectuală și achizițiile publice.
La forum participă reprezentanți din peste 130 de țări, în mare parte țări în curs de dezvoltare, inclusiv cel puțin 20 de șefi de stat și de guvern. Președintele rus Vladimir Putin participă, semn al sprijinului economic și diplomatic al Chinei pentru Moscova în contextul izolării cauzate de războiul său din Ucraina.
Adresându-se forumului imediat după Xi, Putin a lăudat proiectul ca fiind un factor pentru o “lume mai echitabilă și multipolară“.
Marți, Putin s-a întâlnit cu Prim-ministrul Ungariei, Viktor Orbán, singurul lider guvernamenta




























