Connect with us

Standarde de comercializare a alimentelor în UE revizuite. Ce condiții noi au fost introduse?

standarde-de-comercializare-a-alimentelor-in-ue-revizuite.-ce-conditii-noi-au-fost-introduse?

International

Standarde de comercializare a alimentelor în UE revizuite. Ce condiții noi au fost introduse?

Miere Libotin 1 - Moldova Invest

Parlamentul European și Consiliul UE au ajuns la un consens miercuri asupra revizuirii și consolidării standardelor de comercializare existente pentru miere, sucuri de fructe, gemuri și lapte, conform unui comunicat oficial. Printre noile reglementări adoptate de UE se numără și o creștere a cantității de fructe din gemuri, de la minimum 350 grame la 450 grame pe kilogram – o măsură care ar putea avea impact asupra producătorilor români

Directivele cunoscute sub denumirea de “directivelor privind micul dejun” instituie reguli comune cu privire la compoziție, denumiri de vânzare, etichetare și prezentare a acestor produse, având ca obiectiv asigurarea liberei circulații a acestora în interiorul pieței interne europene.

  1. Cerința obligatorie de a indica originea pe etichetă pentru miere: Țările de proveniență ale amestecurilor de miere trebuie să fie clar specificate pe etichetă în ordine descrescătoare, cu ponderea procentuală a fiecărei origini. Statele membre au flexibilitatea de a solicita procente doar pentru cele mai mari patru cote, atunci când acestea reprezintă peste 50% din amestec. Comisia are autoritatea de a introduce metode armonizate de analiză pentru detectarea falsificării mierii cu zahăr, o metodologie uniformă pentru urmărirea originii mierii și criterii pentru a asigura că mierea nu este supraîncălzită la vânzare către consumatorul final.
  2. Se va i
News Moldova îți recomandă și ...   Ungaria inițiază discuții pentru aderarea României și Bulgariei la spațiul Schengen


Citește articolul integral pe Moldova Invest


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

More in International

Revista economică “Moldova Invest” – ediția de toamnă 2024

- citeste versiunea e-paper -


Economic magazine “Moldova Invest” – summer edition 2024

- read the e-paper version -

Advertisement

Forumul Economic Regional Moldova – Vatra Dornei, 2024

Trending

Advertisement

Echipa News Moldova

To Top