Connect with us

Tensiunea atinge cote maxime în Venezuela! Maduro cere rachete din Rusia, China trimite echipamente militare, iar SUA mobilizează flota

Tensiunea atinge cote maxime în Venezuela! Maduro cere rachete din Rusia, China trimite echipamente militare, iar SUA mobilizează flota - News Moldova

International

Tensiunea atinge cote maxime în Venezuela! Maduro cere rachete din Rusia, China trimite echipamente militare, iar SUA mobilizează flota

Președintele venezuelean Nicolas Maduro a solicitat ajutor militar din partea Rusiei, a relatat Washington Post pe 31 octombrie, citând documente confidențiale analizate de publicație.

Cererea survine pe fondul intensificării tensiunilor din Marea Caraibilor, unde armata americană desfășoară atacuri împotriva navelor suspectate de trafic de droguri, iar Washingtonul ar lua în considerare lovituri aeriene asupra unor instalații militare venezuelene presupus implicate în contrabandă.

Potrivit documentelor obținute de autoritățile americane, Maduro i-a trimis o scrisoare președintelui rus Vladimir Putin, prin care a cerut reparații pentru radare, aeronave militare și, posibil, livrări de rachete. În paralel, se menţionează livrări de echipamente din Iran, la cererea Venezuelei.

Relația dintre Maduro și Moscova este una strânsă, întărită de opoziția comună față de Occident. Președintele Venezuelei a condamnat sancțiunile occidentale impuse Rusiei și a susținut războiul purtat de aceasta.

News Moldova îți recomandă și ...   Tensiuni geopolitice și economice globale: negocieri SUA–China, sancțiuni condiționate și noi provocări pe piețele internaționale

Documentele citate mai arată că autoritățile venezuelene au solicitat sprijin militar și echipamente din China și Iran pentru a consolida capacitățile de apărare ale țării.

Într-o scrisoare adresată președintelui chinez Xi Jinping, Maduro ar fi cerut „extinderea cooperării militare” dintre cele două state, ca reacție la „escaladarea conflictului dintre SUA și Venezuela”.

Administrația Trump a lansat o campanie care îl prezintă pe Maduro drept liderul unei organizații de trafic de droguri și terorism, ce urmărește să inunde SUA cu stupefiante înaintea unor posibile lovituri.

Liderul venezuelean a respins acuzațiile și a susținut că Statele Unite urmăresc să pună mâna pe resursele naturale ale țării, inclusiv petrol, gaze și aur. Totodată, a anunțat mobilizarea a 15.000 de soldați.

News Moldova îți recomandă și ...   SUA și Europa conturează un scut de securitate pentru Ucraina postbelică

Anterior, Maduro declarase că Venezuela deține aproximativ 5.000 de sisteme portabile de apărare antiaeriană rusești de tip Igla-S.

Confruntarea din America Latină a luat o turnură periculoasă

Nave de război americane sunt acum staționate în largul coastelor Venezuelei, ca parte a campaniei Washingtonului de a distruge regimul lui Maduro și cartelurile care îl susțin.

Însă Venezuela nu mai este singură. Potrivit unor rapoarte, tancuri amfibii chineze au fost observate descărcându-se în porturile venezuelene, iar imaginile din satelit ar arăta coloane blindate deplasându-se spre interiorul țării. În același timp, se afirmă că consilieri ruși se află deja la sol, oferind asistență pentru sistemele de apărare aeriană din jurul capitalei Caracas.

Aceasta înseamnă că situația nu mai reprezintă doar o confruntare între Statele Unite și Venezuela, ci se transformă într-o confruntare indirectă în care China și Rusia sunt implicate direct. Analiștii avertizează că acest conflict ar putea evolua într-o criză hemisferică la fel de gravă precum cea a rachetelor din Cuba.

News Moldova îți recomandă și ...   Vladimir Plahotniuc, fostul lider al Partidului Democrat din Moldova, absent la ședințele instanței din Chișinău

Riscurile sunt uriașe. Venezuela deține cele mai mari rezerve de petrol din lume, iar rutele comerciale din Caraibe ar putea fi perturbate. Orice confruntare ar putea atrage în același teatru de luptă NATO, Beijingul și Moscova.

Întrebarea care se ridică acum este dacă această situație mai are legătură cu lupta împotriva cartelurilor de droguri sau dacă a escaladat într-o confruntare globală pentru putere chiar la granițele Americii. Suntem martorii nașterii unui nou Război Rece sau ai scânteii care ar putea declanșa Al Treilea Război Mondial?


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

More in International

Centrul de Analiză și Planificare a Dezvoltării Regionale

Forumul Economic Regional Moldova – Vatra Dornei, 2025

Via Moldovia

Advertisement

Trending

Advertisement

Echipa News Moldova

To Top