Connect with us

Asociaţia Fermierilor din România: Suntem dependenţi de importuri masive de produse agroalimentare până la limita de a ne afecta grav securitatea alimentară

asociatia-fermierilor-din-romania:-suntem-dependenti-de-importuri-masive-de-produse-agroalimentare-pana-la-limita-de-a-ne-afecta-grav-securitatea-alimentara

National

Asociaţia Fermierilor din România: Suntem dependenţi de importuri masive de produse agroalimentare până la limita de a ne afecta grav securitatea alimentară

Asociaţia Fermierilor din România: Suntem dependenţi de importuri masive de produse agroalimentare până la limita de a ne afecta grav securitatea alimentară - News Moldova

Conform declarațiilor președintelui Asociației Fermierilor din România, Daniel Botănoiu, România, care este singura putere agricolă în rândul țărilor membre ale UE cu condiții pedoclimatice extrem de favorabile agriculturii, se bazează pe importuri masive de produse agroalimentare esențiale, ceea ce reprezintă o amenințare gravă la adresa securității alimentare a țării. Carnea de porc reprezintă doar unul dintre aceste produse

“Neavând sectorul zootehnic dezvoltat, suntem obligaţi să “importăm” produse alimentare de la partenerii europeni, dar şi de pe pieţe terţe. Asta a făcut ca şi în anul agricol 2021/2022, România să realizeze un deficit comercial foarte mare, ceea ce denotă o dependenţă netă a României de importul de produse agroalimentare, în special: carne de porc, tăiată şi în viu. Acest lucru imprimă riscuri majore cu privire la securitatea alimentară şi nu numai.

Uneori cu privire la agricultură suntem captivaţi de anumite realizări, în realitate, problemele noastre, atât din punct de vedere cantitativ, calitativ şi valoric când vorbim de producţia agroalimentară, rămân extrem de grave, din cauza eficienţei economice scăzute în ansamblul ei”, a declarat pentru AGERPRES preşedintele AFR.

News Moldova îți recomandă și ...   Companiile din Turcia își extind activitatea pe piața românească a energiei solare

Președintele AFR a evidențiat importanța abordării serioase a situației balanței comerciale în ceea ce privește produsele agroalimentare, în scopul rezolvării a două paradoxuri cu care se confruntă România.

“Realizăm recorduri la unele culturi agricole, ocupând primele locuri în Europa, dar suntem dependenţi de importurile de produse alimentare până la limita de a ne afecta grav securitatea alimentară. De asemenea, România este singura putere agricolă între ţările membre ale UE cu condiţii pedoclimatice extrem de favorabile agriculturii, dar dependentă de importuri masive de produse agroalimentare de strictă necesitate”, a menţionat Botănoiu.

News Moldova îți recomandă și ...   Tradiții și obiceiuri din Vinerea Mare, ziua morţii şi îngropării Domnului!

Conform sursei menționate, numărul porcilor crescuți în fermele românești anul trecut a fost de 17 ori mai mic decât în perioada de dinaintea Revoluției și de 7 ori mai mic decât în anul 2000. Acest declin se reflectă în balanța comercială, deoarece România importă anual carne de porc în valoare de peste 750 milioane de euro.

“Doar circa 750.000 de porci au fost crescuţi în anul 2022 în fermele româneşti. De 17 ori mai puţin decât în anii de dinainte de Revoluţie şi de 7 ori mai puţin decât în 2000. Ce s-a întâmplat, în ultimele trei decenii, cu această ramură a zootehniei care odinioară hrănea o ţară întreagă?

Eşecul statului în lupta împotriva pestei porcine e doar ultima dintr-o listă lungă de cauze. Efectul: importuri masive de carne de porc în situaţia în care suntem primii producători de porumb boabe la nivel european. De asemenea, doar o cincime din carnea de porc pe care au cumpărat-o românii în 2022 a provenit din fermele din România.

Iar din aceşti 20%, doar jumătate sunt animale născute şi crescute în România, restul fiind importuri de animale vii. Calculul nu acoperă şi suinele crescute în gospodării pentru consum propriu sau cele vândute la negru; cifra acestora este, oricum, în scădere în ultimii ani”, arată preşedinte AFR în analiza sa privind piaţa porcului din România.


Citește articolul integral pe Moldova Invest


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

More in National

Revista economică “Moldova Invest” – ediția de toamnă 2024

- citeste versiunea e-paper -


Economic magazine “Moldova Invest” – summer edition 2024

- read the e-paper version -

Advertisement

Forumul Economic Regional Moldova – Vatra Dornei, 2024

Trending

Advertisement

Echipa News Moldova

To Top