Guvernul propus de premierul desemnat Eugen Tomac începe să se contureze, după ce o parte dintre nominalizările pentru viitorul Executiv au fost confirmate public în cadrul negocierilor politice
Noua formulă guvernamentală ar urma să includă trei vicepremieri și o echipă formată din consilieri prezidențiali, diplomați, foști demnitari și specialiști din administrația publică și mediul academic.
În paralel, mai multe portofolii importante rămân în continuare în discuție, iar o serie de nume sunt vehiculate fără confirmări finale.
Structura Guvernului: trei vicepremieri și accent pe reformă
Potrivit declarațiilor premierului desemnat, viitorul Executiv va avea trei vicepremieri. Unul dintre aceștia va conduce Ministerul Educației, iar ceilalți doi vor avea rol de coordonare pentru domeniile economiei și digitalizării.
Echipa este prezentată ca având o orientare tehnocrată, cu accent pe reformarea administrației publice, eficientizarea instituțiilor statului și accelerarea unor dosare strategice, inclusiv cele europene și economice.
Educație: Sorin Costreie, propunerea pentru minister și vicepremier
Pentru Ministerul Educației este propus Sorin Costreie, actual consilier prezidențial pentru educație și cercetare, care ar urma să ocupe și funcția de vicepremier.
Costreie este profesor la Facultatea de Filosofie a Universității din București și are o activitate academică îndelungată, începând din 1997. A fost implicat în rețele universitare europene și a ocupat funcții de coordonare în proiecte academice internaționale, inclusiv în cadrul alianțelor universitare europene.
Afaceri Externe: Luca Niculescu, diplomat cu experiență în OCDE și Franța
Pentru Ministerul Afacerilor Externe este propus Luca Niculescu, în prezent secretar de stat și coordonator național pentru procesul de aderare la OCDE.
Niculescu a fost ambasador al României în Franța, Monaco și Andorra între 2016 și 2022, iar anterior a avut o carieră în jurnalism, inclusiv ca redactor-șef al RFI România.
Dacă va fi validat, acesta ar urma să gestioneze dosare externe importante precum relația cu Uniunea Europeană, sprijinul pentru Republica Moldova și coordonarea poziției României în contextul războiului din Ucraina.
Apărare: Dan Neculăescu, actual ambasador la NATO
Pentru Ministerul Apărării este propus Dan Neculăescu, diplomat de carieră și actual reprezentant permanent al României la NATO.
Acesta are o experiență extinsă în domeniul securității internaționale, afaceri strategice și controlul armamentelor, fiind implicat în pregătirea unor summituri NATO și în dezvoltarea parteneriatelor strategice ale României cu aliații euroatlantici.
Mediu: Teodor Dulceață, propunere din interiorul ministerului
La Ministerul Mediului este propus Teodor Dulceață, actual secretar general adjunct în cadrul instituției.
Acesta activează de mai mulți ani în administrația publică și are experiență în implementarea politicilor de mediu, ocupând funcții administrative în structurile ministerului.
Dezvoltare: Vladimir Ionaș, sociolog și expert în sondaje
Pentru Ministerul Dezvoltării este nominalizat Vladimir Ionaș, sociolog și specialist în cercetare sociologică și comportament electoral.
Acesta a coordonat numeroase sondaje naționale și locale și a activat în zona de consultanță politică, fiind fost consilier de stat în Cancelaria prim-ministrului. De asemenea, este implicat în organizații dedicate relațiilor interetnice și dialogului social.
Agricultură: Nicolae Istudor, rector ASE și fost secretar de stat
Ministerul Agriculturii ar urma să fie condus de Nicolae Istudor, rector al Academiei de Studii Economice din București.
Acesta are experiență atât academică, cât și administrativă, fiind fost secretar de stat în Ministerul Agriculturii și implicat în politici de dezvoltare rurală și agroalimentară.
Muncă: Diana Morar, fost deputat și avocat
Pentru Ministerul Muncii este propusă Diana Morar, avocat și fost deputat PNL în legislatura 2020–2024.
Aceasta a activat anterior și ca secretar de stat în Ministerul Justiției și are experiență în zona legislativă și administrativă.
Portofolii încă în negociere și nume vehiculate
Ministerul Culturii ar putea fi preluat de Adrian Papahagi, profesor universitar și filolog cu activitate publică în zona civică și politică.
Pentru Ministerul Finanțelor sunt discutate mai multe variante, printre care economistul Bogdan Glăvan, dar și posibilitatea desemnării unei persoane din zona BNR.
La Ministerul Economiei este vehiculat numele lui Radu Burnete, fost director executiv al Confederației Patronale Concordia și actual consilier economic.
Pentru Ministerul Energiei este luat în calcul Sorin Elisei, specialist cu experiență în politici energetice și administrație publică.
La Transporturi este vehiculat Ionuț Laurențiu Mașala, director economic în cadrul CNAIR.
Pentru Ministerul Justiției este discutat numele lui Cosmin-Alexandru Soare-Filatov, consilier pe probleme constituționale.
Interne și Sănătate, fără nominalizări finale
Pentru Ministerul de Interne și Ministerul Sănătății nu au fost încă înaintate nume oficiale, discuțiile fiind în desfășurare în cadrul negocierilor politice.
Context politic: majoritatea parlamentară, element-cheie
Formarea Guvernului depinde de finalizarea negocierilor dintre partidele parlamentare și de asigurarea unei majorități stabile în Legislativ. Premierul desemnat a transmis că este încrezător în susținerea necesară, însă discuțiile politice continuă pe mai multe portofolii sensibile.
Concluzie
Guvernul propus de Eugen Tomac se conturează ca o formulă mixtă, cu accent pe expertiză tehnocrată și experiență instituțională. Totuși, lista finală a miniștrilor depinde de încheierea negocierilor politice, în special pentru portofoliile cheie rămase încă neatribuite.