National
Mesajul ANM pentru fermieri: Vor urma cantități RECORD de precipitații!
autor
România se confruntă în perioada 7–8 octombrie 2025 cu un cod roșu de ploi torențiale, care va aduce cantități record de precipitații, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). În unele regiuni, se pot acumula între 80 și 100 litri/mp, iar izolat chiar 120–140 litri/mp.
Potrivit Elenei Mateescu, director executiv al ANM, în mai puțin de 24 de ore se vor înregistra cantități de precipitații de două sau chiar trei ori mai mari decât media obișnuită pentru întreaga lună octombrie.
”Ploi torențiale, abundente, cantități de 80-100 de litri/mp, izolat 120-140 de litri/mp. Dacă comparăm aceste cantități cu media climatologică a lunii octombrie de 40-50 de litri/mp, iată că într-un interval de mai puțin de 24 de ore, putem să depășimde două-trei ori media a cât ar trebui să plouă într-o lună. Vorbim și de un cod portocaliu pentru Muntenia, jumătatea sudică a Moldovei, Dobrogea, sud-estul Transilvaniei și al Olteniei, aici avem cantități de 60-90 de litri/mp, izolat 100 de litri/mp”, a precizat Elena Mateescu.
Precipitațiile vor fi însoțite, pe alocuri, de vânt puternic și posibile inundații locale. Specialiștii recomandă populației și fermierilor să urmărească actualizările transmise de ANM și de autoritățile locale, întrucât situația se poate schimba rapid.
Pentru fermieri, aceste ploi au un impact mixt. Pe de o parte, lucrările agricole de toamnă ar putea fi întârziate, afectând planificarea activităților. Pe de altă parte, reîncărcarea rezervelor de apă din sol este esențială pentru culturile de toamnă și pentru un început promițător al anului agricol 2025–2026.
”Să privim și partea bună a lucrurilor. În urmă cu puțin timp vorbeam de secetă extremă, cel puțin până la finalul lunii septembrie. Deci pentru agricultură, aceste cantități sunt mai mult decât binevenite, având în vedere vara caldă, secetoasă, luna septembrie de asemenea caldă și secetoasă. E adevărat că aceste cantități vor întârzia înființarea culturilor în zonele unde vor fi posibile băltiri, dar acumularea din perspectiva îmbunătățirii rezervei de apă din sol ne va bucura pe toți și în special pe fermieri”, a mai subliniat șefa ANM.
Specialiștii îi sfătuiesc pe fermieri să verifice atent starea solului înainte de a relua lucrările agricole și să evite utilizarea utilajelor grele pe terenurile excesiv de umede, pentru a preveni deteriorarea structurii solului.























