National
Protocolul coaliției de guvernare, semnat luni dimineață. Guvernul Bolojan ar putea fi învestit în aceeași zi
autor
Coaliția de guvernare formată din PSD, PNL, USR, UDMR și grupul minorităților naționale va semna luni dimineață, la ora 10.00, protocolul politic care stă la baza formării noului Executiv, potrivit unui anunț al Biroului de presă al PNL.
Conform informațiilor G4Media, odată cu semnarea protocolului, va fi declanșată procedura accelerată de învestire a Guvernului condus de Ilie Bolojan, astfel încât noul Executiv ar putea fi instalat la Palatul Victoria chiar în cursul nopții de luni spre marți.
Semnarea protocolului va avea loc în biroul președintelui Senatului, după care premierul desemnat Ilie Bolojan va depune oficial la Parlament lista miniștrilor și programul de guvernare. Imediat, vor fi convocate comisiile parlamentare pentru audierea miniștrilor propuși, iar apoi va urma ședința plenului reunit, în care se va supune la vot noul Cabinet.
Dacă va primi votul de încredere, premierul și miniștrii vor depune jurământul la Palatul Cotroceni, în fața președintelui Nicușor Dan.
Graba învestirii este determinată de participarea președintelui României la summitul NATO de la Haga, programat pentru marți și miercuri, într-un context internațional extrem de tensionat. Conform surselor citate, este esențial ca România să fie reprezentată de miniștri plini la Externe și Apărare, având în vedere miza majoră a summitului pentru securitatea europeană și cea a Alianței.




























