Neamt
Deputatul AUR de Neamț Dumitrina Mitrea: „România riscă să plătească penalități dacă nu transpune o Directivă europeană în legislația noastră”
autor
Propunerea legislativă care modifică legea RCA, eliminând plafonul de 500.000 de lei pentru despăgubirile victimelor accidentelor rutiere, a fost dezbătută recent în Camera Deputaților.
Deputatul AUR de Neamț, Dumitrina Mitrea, a atras atenția asupra modului în care coaliția PSD-PNL-USR-UDMR a introdus amendamente ce privesc perioada de mandat a conducătorilor Fondului de Garantare al Asiguraților (FGA), un fond despre care Mitrea afirmă că este „destul de netransparent în raportarea activității pe care o desfășoară”.
„După cum vedeți, nu înțelegeam de ce această propunere legislativă era amânată la dezbatere. Pentru că, nu este vorba despre garanții oferite asiguraților, ci despre împărțeala pe funcții a acestor trepăduși care guvernează țara”, a declarat deputatul.
Mitrea avertizează asupra consecințelor întârzierilor legislative: „România riscă să plătească penalități dacă nu transpune o Directivă europeană în legislația noastră, drept urmare termenul a fost demult depășit. Cine răspunde pentru asta? Poporul care plătește aceste penalități!”.
Deputatul subliniază necesitatea responsabilității politice: „România trebuie să aibă conducători care să inițieze legi ca, atunci când o persoană sau un grup ia decizii care aduc atingere integrității, suveranității sau bugetului țării noastre, să fie direct responsabili și trași la răspundere pentru acest lucru”.
AUR solicită astfel o legislație transparentă și responsabilă, care să protejeze interesele reale ale asiguraților și ale cetățenilor, și nu funcțiile politice ale coaliției aflate la guvernare.




























