Neamt
Mii de elevi absenți în Neamț din cauza vremii! Peste 3.400 nu au ajuns la cursuri
autor
Cursurile din județul Neamț se desfășoară în condiții normale în data de 18 februarie 2026, însă vremea nefavorabilă a influențat prezența la ore a mii de elevi.
Inspectoratul Școlar Județean Neamț a anunțat că, la 18 februarie 2026, activitatea didactică în toate unitățile de învățământ din județ are loc conform programului stabilit și structurii anului școlar.
Potrivit datelor centralizate, 3.443 de elevi nu au reușit să ajungă la cursuri din cauza condițiilor meteorologice.
Unitățile de învățământ care au raportat cele mai multe absențe din acest motiv sunt: Colegiul Tehnic de Transporturi – 525 de elevi, Colegiul Tehnologic Ion Creangă – 500 de elevi, Colegiul Național Ștefan cel Mare – 388 de elevi, Liceul Economic Alexandru Ioan Cuza – 114 elevi, Colegiul Tehnic Miron Costin – 173 de elevi și Școala Gimnazială Bălțătești – 104 elevi.
La Colegiul Tehnic Gheorghe Cartianu, unde au fost consemnați 131 de elevi absenți, conducerea a decis desfășurarea cursurilor în sistem hibrid, pentru a permite participarea online a elevilor care nu au putut fi prezenți fizic la școală.

























