fbpx
Connect with us

Rezultatele integrale ale alegerilor locale și lista completă a primarilor din județul Neamț

Rezultatele integrale ale alegerilor locale și lista completă a primarilor din județul Neamț - News Moldova

Neamt

Rezultatele integrale ale alegerilor locale și lista completă a primarilor din județul Neamț

Forumul Economic Regional Moldova 2024 – Vatra Dornei, 4–6 iulie


În urma publicării rezultatelor alegerilor pentru administrația publică locală în Neamț, Autoritatea Electorală Permanentă a făcut cunoscută lista completă a celor care vor conduce județul și primăriile nemțene.

La nivelul județului, președinția Consiliului Județean Neamț a fost obținută de către Partidul Social Democrat, iar Daniel Vasilică Harpa, primarul orașului Târgu-Neamț și președintele partidului, a primit 80.000 de voturi, distanțându-se astfel cu 9.459 de voturi față de următorul candidat.

Topul primilor trei candidați la nivelul județului a fost următorul:

1. Daniel Vasilică Harpa (PSD) – 80.000 de voturi
2. George Lazăr – 70.541 de voturi
3. Sorin Lavric (AUR) – 22.316 de voturi

În ceea ce privește primarii municipiilor și orașelor, rezultatele sunt următoarele:

1. Municipiul Piatra-Neamț – Adrian Vasile Niță (PSD)
2. Municipiul Roman – Laurențiu-Dan Leoreanu (PNL)
3. Orașul Târgu-Neamț – Vasile Apopei (PSD)
4. Orașul Bicaz – Iulian-Traian Matasă (PNL)
5. Orașul Roznov – Vasile Pavăl (PSD)

Lista primarilor din comunele din Neamț este următoarea:

– PSD: 40 de primari
– PNL: 41 de primari
– AUR: 1 primar
– Independent: 1 primar

Iată lista integrală a primarilor din comunele din județul Neamț:

1. Agapia – Neculai Nastasă (PSD)
2. Alexandru cel Bun – Cosmin Bălan (PNL)
3. Bahna – Gheorghe Pătrașcu (PNL)
4. Bălțătești – Ioan-Răducu Radu (PSD)
5. Bicaz Chei – Ghiorghe Oniga (PNL)
6. Bicazu Ardelean – Constantin-Ioan Bîrsan (PNL)
7. Bâra – Vasile Vlăduț Roșu (PNL)
8. Bârgăoani – Petrică Șchiopu (PSD)
9. Bodești – Marinel Barna (PSD)
10. Botești – Georgeta Blaj (PSD)
11. Boghicea – Mihai Cazamir (PSD)
12. Borca – Alexandra Niță Păștinaru (PSD)
13. Borlești – George Mutu (PNL)
14. Bozieni – Octavian-Dănuț Arghiropol (PNL)
15. Brusturi – Daniel Lozonschi (PSD)
16. Ceahlău – Dumitru Coroamă (PNL)
17. Cândești – Vasile-Bogdan Gherasim (PNL)
18. Cordun – Adrian Ciobanu (PNL)
19. Costișa – Dumitru-Dorel Berbecariu (PSD)
20. Crăcăoani – Alexandrina Racalariu (PNL)
21. Dămuc – Anton Covasan (AUR)
22. Dobreni – Vasilica Crețu (PSD)
23. Dochia – Constantin Păduraru (PSD)
24. Doljești – Albert Lungu (PNL)
25. Dragomirești – Ion Ioniță (PNL)
26. Drăgănești – Ion Nechifor (PNL)
27. Dulcești – Daniel Cucu (PNL)
28. Dumbrava Roșie – Elena Chirițescu (PNL)
29. Farcașa – Dumitru-Bogdan Țifui (PSD)
30. Făurei – Petrică Bujor (PNL)
31. Gâdinți – Constantin-Dragoș Popa (PNL)
32. Gherăiești – Ermina Dănculesei (PNL)
33. Ghindăoani – Adrian Antochi (PSD)
34. Girov – Ion Purcel (PSD)
35. Gârcina – Gavril Mihai Gonțaru (PSD)
36. Grințieș – Ana Buștihan (PNL)
37. Grumăzești – Constantin Matasă (PSD)
38. Hangu – Ion Pântea (PSD)
39. Horia – Ioan-Constantin Baciu (PNL)
40. Icușești – Marius-Vasile Minică (PNL)
41. Ion Creangă – Dumitru-Dorin Tabacariu (PSD)
42. Mărgineni – Robert-Gabriel Mitrea (PNL)
43. Moldoveni – Marcel-Ioan Bîrjoveanu (PNL)
44. Negrești – Rodica Cozma (PSD)
45. Oniceni – Bogdan-Ioan Duminică (PSD)
46. Pâncești – Constantin-Augustin Holmanu (PSD)
47. Păstrăveni – Anton-Nicolai Gorea (PSD)
48. Petricani – Ion-Ticușor Vasiliu (PSD)
49. Piatra Șoimului – Neculai Nicorescu (PSD)
50. Pângarați – Cristinel Croitoriu (PSD)
51. Pipirig – Vasile Dorneanu (PSD)
52. Podoleni – Bogdan Buhușanu (PNL)
53. Poiana Teiului – Alexandru-Teodor Chirilă (PNL)
54. Poienari – Vasile-Emil Dascălu (PSD)
55. Răucești – Dumitru Bălăjel (PNL)
56. Războieni – Sebastian-Bogdan Țarălungă (PSD)
57. Rediu – Vasile Motfolea (PSD)
58. Români – Maria Poenaru (PNL)
59. Ruginoasa – Miluc Grigoraș (PNL)
60. Săbăoani – Florin Vîrgă (PSD)
61. Sagna – Constantin-Dragoș Popa (PNL)
62. Săvinești – Elena-Brândușa Dumitrachi (PNL)
63. Secuieni – Dorin Mihai (PSD)
64. Stănița – Laurențiu-Bebi Todireanu (PSD)
65. Ștefan cel Mare – Sorin Ouatu (PNL)
66. Tarcău – Manole-Dănuț Fîrțală (PNL)
67. Tașca – Daniela Ursache (Independent)
68. Tazlău – Ion Nechita (PNL)
69. Tămășeni – Ștefan Lucaci (PNL)
70. Timișești – Vasile Mărculeț (PNL)
71. Trifești – Dan-Marian Lupu (PNL)
72. Tupilați – Petru Gherghel (PSD)
73. Țibucani – Ioan Rusu (PSD)
74. Urecheni – Ion Tănăselea (PSD)
75. Valea Ursului – Viorel Smeria (PNL)
76. Văleni – Vasilică-Ionuț Mititelu (PNL)
77. Vânători Neamț – Maria Petrariu (PSD)
78. Zănești – Ioan Filip (PSD)

 


OM. Cu aripi fragile de fluture.

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

More in Neamt

Revista economică “Moldova Invest” – ediția de primăvară 2024

- citeste versiunea e-paper -


Economic magazine “Moldova Invest” – spring 2024 edition

- citeste versiunea e-paper -

Advertisement

Forumul Economic Regional Moldova – Vatra Dornei, 2024

Trending

Advertisement

Echipa News Moldova

To Top