fbpx
Connect with us

Rezultatele oficiale ale alegerilor locale 2024 în județul Neamț: Aceștia sunt noii primari

Rezultatele oficiale ale alegerilor locale 2024 în județul Neamț: Aceștia sunt noii primari - News Moldova

Neamt

Rezultatele oficiale ale alegerilor locale 2024 în județul Neamț: Aceștia sunt noii primari

Forumul Economic Regional Moldova 2024 – Vatra Dornei, 4–6 iulie


Au apărut rezultate oficiale la nivelul județului Neamț la alegerile locale

Daniel Harpa, candidatul PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean câștigă alegerile în Neamț, potrivit primelor date din numărătoarea paralelă.

Autoritatea Electorală Permanentă a publicat rezultatele oficiale doar în 437 de secții de votare din cele 490 (până la ora 7:55), rezultatele fiind:

  1. HARPA DANIEL-VASILICĂ (PSD) – 68.606 de voturi
  2. LAZĂR GEORGE (PNL) – 59.707 de voturi
  3. LAVRIC SORIN (AUR) – 18.420 de voturi
  4. APOSTOL MARIA (ADU) – 13.978 de voturi

Potrivit numărătorii paralele, numărul primăriilor câștigate de PNL și PSD par a fi la egalitate…

La nivelul comunelor și orașelor, primarii care au câștigat alegerile sunt:

  1. Piatra-Neamț – NIŢĂ VASILE-ADRIAN – PSD 
  2. Roman – LEOREANU LAURENŢIU- DAN – PNL
  3. Târgu-Neamț – APOPEI VASILE – PSD
  4. Bicaz – MATASĂ IULIAN-TRAIAN – PNL 
  5. Roznov – PAVĂL VASILE – PSD
  6. Agapia – NASTASĂ NECULAI – PSD
  7. Alexandru cel Bun – BALAN COSMIN – PNL
  8. Bahna – PATRAŞCU GHEORGHE – PNL 
  9. Bălțătești – RADU IOAN-RĂDUCU – PSD
  10. Bicaz Chei – ONIGA GHIORGHE – PNL
  11. Bicazu Ardelean – BÎRSAN CONSTANTIN-IOAN – PNL
  12. Bâra – ROŞU VASILE-VLĂDUŢ – PNL
  13. Bârgăoani – ŞCHIOPU PETRICĂ – PSD
  14. Bodești – BARNA MARINEL – PSD
  15. Botești – BLAJ GEORGETA – PSD 
  16. Boghicea – CAZAMIR MIHAI – PSD
  17. Borca – TUDOSĂ IRINA-GINA – PNL 
  18. Borlești – MUTU GEORGE – PNL
  19. Bozieni – ARGHIROPOL OCTAVIAN-DĂNUŢ – PNL
  20. Brusturi – LOZONSCHI DANIEL – PSD
  21. Ceahlău – COROAMĂ DUMITRU – PNL
  22. Cândești – GHERASIM VASILE-BOGDAN – PNL
  23. Cordun – CIOBANU ADRIAN – PNL
  24. Costișa – BERBECARIU DUMITRU-DOREL – PSD
  25. Crăcăoani – RACLARIU ALEXANDRINA – PNL 
  26. Dămuc – TRIFAN CEZAR-IONUŢ – PNL 
  27. Dobreni –
  28. Dochia – PĂDURARU CONSTANTIN – PSD
  29. Doljești – LUNGU ALBERT – PNL
  30. Dragomirești – IONIŢĂ ION – PNL
  31. Drăgănești – NECHIFOR ION – PNL
  32. Dulcești- CUCU PAUL-DANIEL – PNL
  33. Dumbrava Roșie – CHIRIŢESCU ELENA – PNL
  34. Farcașa – ŢIFUI DUMITRU -BOGDAN – PSD
  35. Făurei – BUJOR PETRICĂ – PNL
  36. Gâdinți – POPA CONSTANTIN-DRAGOŞ – PNL
  37. Gherăiești – DĂNCULESEI ERMINA – PNL
  38. Ghindăoani – ANTOCHI ADRIAN = PSD
  39. Girov – PURCEL ION – PSD 
  40. Gârcina- GONTARU-GAVRIL MIHAI – PSD
  41. Grințieș – BUŞTIHAN ANA – PNL
  42. Grumăzești – MATASĂ CONSTANTIN – PSD 
  43. Hangu – PÎNTEA ION – PSD
  44. Horia – BACIU IOAN-CRISTIAN – PNL
  45. Icușești – MINICĂ MARIUS-VASILE – PNL 
  46. Ion Creangă – TABACARIU DUMITRU-DORIN – PSD
  47. Mărgineni- MITREA ROBERT- GABRIEL – PNL 
  48. Moldoveni – BÎRJOVEANU MARCEL-IOAN – PNL
  49. Negrești – COZMA RODICA – PSD
  50. Oniceni – DUMINICĂ BOGDAN-IOAN – PSD
  51. Pâncești – HOLMANU CONSTANTIN-AUGUSTIN – PSD
  52. Păstrăveni – GOREA ANTON-NICOLAI – PSD
  53. Petricani – VASILIU ION-TICUŞOR – PSD
  54. Piatra Șoimului – NICORESCU NECULAI – PSD
  55. Pângarați – CROITORIU CRISTINEL – PSD
  56. Pipirig – DORNEANU VASILE – PSD
  57. Podoleni – BUHUŞANU BOGDAN – PNL
  58. Poiana Teiului – CHIRILĂ ALEXANDRU-TEODOR – PNL
  59. Poienari- DASCĂLU VASILE-EMIL – PSD 
  60. Răucești – BĂLĂJEL DUMITRU – PNL 
  61. Războieni – ŢARĂLUNGĂ SEBASTIAN-BOGDAN – PSD
  62. Rediu – MOTFOLEA VASILE – PSD
  63. Români – POENARU MARIA – PNL 
  64. Ruginoasa – GRIGORAŞ MILUC – PNL
  65. Săbăoani – VÎRGĂ FLORIN – PSD
  66. Sagna- ROCA VASILICĂ – PNL
  67. Săvinești- DUMITRACHI ELENA-BRÎNDUŞA – PNL
  68. Secuieni- IVANCEA VASILE – PNL
  69. Stănița – TODIREANU LAURENŢIU-BEBI – PSD
  70. Ștefan cel Mare – OUATU SORIN – PNL 
  71. Tarcău – FÎRŢALĂ MANOLE-DĂNUŢ – PNL 
  72. Tașca – URSACHE DANIELA – Independent 
  73. Tazlău- NECHITA ION – PNL 
  74. Tămășeni – LUCACI ŞTEFAN – PNL
  75. Timișești  – MĂRCULEŢ VASILE – PNL
  76. Trifești – LUPU DAN-MARIAN – PNL
  77. Tupilați – GHERGHEL PETRU – PSD
  78. Țibucani – RUSU IOAN – PSD 
  79. Urecheni – TĂNĂSELEA ION – PSD 
  80. Valea Ursului – SMERIA VIOREL – PNL 
  81. Văleni – MITITELU VASILICĂ-IONUŢ – PNL 
  82. Vânători Neamț – PETRARIU MARIA – PSD
  83. Zănești – FILIP IOAN – PSD


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

More in Neamt

PROFIL DE CANDIDAT

Revista economică “Moldova Invest” – ediția de primăvară 2024

- citeste versiunea e-paper -


Economic magazine “Moldova Invest” – spring 2024 edition

- citeste versiunea e-paper -

Advertisement

Forumul Economic Regional Moldova – Vatra Dornei, 2024

Trending

Advertisement

Echipa News Moldova

To Top