Republica Moldova
Republica Moldova se depărtează de Rusia! S-a retras din CSI!
autor
publicat la ora
Republica Moldova a decis să se retragă din Adunarea Interparlamentară a Comunității Statelor Independente (CSI), conform anunțului făcut de președintele Parlamentului, Igor Grosu, într-o conferință de presă, conform informațiilor furnizate de TVR Moldova.
Adunarea Interparlamentară a CSI este o organizație regională care include 9 din cele 15 foste republici federale ale Uniunii Sovietice. Cele trei țări baltice, Estonia, Letonia și Lituania, nu fac parte din această organizație, la fel ca și Georgia, care a părăsit CSI în 2009, și Ucraina, care a părăsit-o în 2018. Turkmenistanul are statut de membru asociat începând cu anul 2005.
Comunitatea Statelor Independente este constituită pe baza unor principii precum:
– egalitatea în drepturi
– recunoașterea reciprocă și respectarea suveranității statelor-membre
– neamestecul în treburile interne
– renunțarea la aplicarea forței.
Continue Reading
You may also like...
Related Topics:Republica Moldova

Click to comment
























