Proiectele și investițiile în educație, sănătate, cultură, infrastructură rutieră reprezintă „prioritatea zero” pentru Primăria comunei Crucea, care a demarat pe parcursul anilor 2018-2020 mai multe proiecte finanțate din fonduri europene, guvernamentale și locale menite să continue dezvoltarea echilibrată a comunei.
Pe lângă aceste proiecte, locuitorii din satul Chiril, comuna Crucea, județul Suceava vor avea în curând un și cămin cultural modernizat la standarde europene.
Cu bani obținuți printr-un program european, primăria Crucea, a investit în modernizarea imobilului, reușind să-i schimbe total fațada și interiorul.
Lucrările de reabilitare și modernizare a clădirii sunt finalizate, iar acum se achiziționează costumele naționale.
„Era vorba de un cămin cultural construit în 1956, dar care fizic era dezastru”
„Este un proiect de 4 ani, demarat prin fonduri europene și am dorit să fac un cămin cultural la Crucea, în centrul comunei, dar nu mi-a permis spațiul respectiv, dar știind că este sesiune de depunere și finanțare l-am dus la Căminul Cultural Chiril, la intrarea DN18 B pe Trans Rarău.
Era vorba de un cămin cultural construit în 1956, dar care fizic era dezastru. Am făcut subzidiri cu cărămidă și lemn. Practic am făcut o reabilitare, modernizare și dotare a Căminului Cultural. Este un proiect european pe măsura 76.
Am făcut recepția finală la construcție și am mai rămas doar cu dotările. Am făcut reabilitarea pereților exteriori, am modernizat tot spațiul și am mai făcut o anexă nouă unde am pus un corp de centrală termică și 2 toalete moderne, plus încă una pentru persoane cu dezabilități.
Ca și dotare, implică mobilierul, 24 de costume pentru adulți, 12 pentru copii, costume naționale specifice pentru zona noastră și pentru ansamblul pe care îl avem în comună.
Reabilitarea și modernizarea este finalizată, mai urmează dotarea cu mese, scaune, calculator, veselă.
Valoarea totală a întregului proiect este de 11 miliarde lei”, a declarat primarul comunei Crucea, Dorin Rusu, pentru Ziarul Bună Dimineața Suceava.
„Termenul de finalizare este pentru anul 2021 în luna septembrie, însă dorim să îl finalizăm până atunci”
Primarul comunei Crucea a mai declarat faptul că se simțea foarte mult lipsa unui așezământ unde să se poată desfășura activități cultural–artistice mai ales că din luna octombrie vine sezonul rece, iar până în luna aprilie, nu se pot desfășura aceste activități decât în spațiul închis.
Noua clădire a căminului cultural poate avea mai multe utilități. Spre exemplu, se poate amenaja o secție de votare, se pot face serbările de la școală, se poate ține un spectacol sau un teatru de păpuși destinat copiilor, sau poate avea loc o cununie.
Alte proiecte finalizate în ultimii 2 ani la nivelul comunei Crucea
- regularizare și gabionare Pârâul Hopăinești-Cojoci și Pârâul Casei–Satu Mare– Proiect Guvernamental PNDL 2
- dotarea comunei Crucea cu buldoexcavator multifuncțional pentru intervenții în caz de urgență prin Proiect European
- modernizare și dotare grădiniță și școala veche din satul Crucea, prin Proiect Guvernamental PNDL 2
- modernizare drumuri comunale
- internet prin wi-fi, gratuit pentru comunitate- Proiect European
- intabulări gratuite a terenurilor din comuna Crucea prin OCPI- Suceava și Fonduri Guvernamentale
- achiziție materiale și întreținere parc auto Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Crucea, din buget local
- reparații și extindere clădire existentă TCMM, branșament electric, comuna Crucea, cu o înființare de serviciu SMURD permanent cu ambulanță, mașină de pompieri și personal calificat, din buget local,(până în data de 15 decembrie ISU Suceava va da drumul la serviciul funcțional pe Valea Bistriței),
- reabilitare și modernizare DN 17 B Crucea-Chiril și Chiril Sunători
- reabilitarea DJ 175 A Trans Rarău.