Connect with us

Gheorghe Flutur, mesaj către George Simion: „Bucovina trebuie să meargă înainte pe drumul spre lumea civilizată”

Gheorghe Flutur, mesaj către George Simion: "Bucovina trebuie să meargă înainte pe drumul spre lumea civilizată" - News Moldova

Suceava

Gheorghe Flutur, mesaj către George Simion: „Bucovina trebuie să meargă înainte pe drumul spre lumea civilizată”

Ieri, 28 ianuarie, la Casa de Cultură din municipiul Suceava, s-a desfășurat o ședință a PNL Suceava, la care au participat liderii locali ai partidului și sute de membri liberali din județ

Încă de la începutul întâlnirii, deputatul Ioan Balan a subliniat că este vorba despre o ședință de partid și nu o contramanifestație, în contextul mitingului anunțat de AUR pentru ora 16:00 pe esplanada din centru.

News Moldova îți recomandă și ...   Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava va contribui la cea mai amplă prelevare de date referitoare la solurile din Europa

Președintele PNL Suceava, Gheorghe Flutur, a făcut un apel la responsabilitate, cerându-le membrilor să nu participe la contramanifestații, afirmând că acest comportament nu este specific liberalilor. El a avertizat asupra pericolului extremismului și a subliniat importanța de a descuraja astfel de manifestări.

La finalul ședinței, Gheorghe Flutur a declarat că îl așteaptă pe liderul AUR, George Simion, la o întâlnire propusă la Casa de Cultură a Sindicatelor. Flutur a reluat provocarea de acum trei zile, sugerând ca amândoi să candideze pentru șefia CJ Suceava, iar în caz de înfrângere, să se retragă din politică. El a subliniat dorința de a avea o discuție constructivă pentru dezvoltarea județului Suceava și l-a provocat pe Simion să accepte o dezbatere fără scandal și huiduieli.

News Moldova îți recomandă și ...   Protecția Consumatorilor a închis vineri „agenția” de modelling din centrul Sucevei

La ora 16:00, în timp ce George Simion și susținătorii săi manifestau în zona fântânii arteziene de la blocul Union, Gheorghe Flutur a ieșit din Casa de Cultură și l-a chemat din nou la discuții, adresându-i lui Simion un apel pentru o discuție bărbătească și soluții reale pentru dezvoltarea județului. Cu toate acestea, liderul AUR nu a răspuns invitatiei și, împreună cu simpatizanții săi, a plecat într-un marș pe străzile Sucevei.

News Moldova îți recomandă și ...   Gheorghe ȘOLDAN pentru HotNews:„PSD trebuie să facă un pas în lateral și să intre în Opoziție”


OM. Cu aripi fragile de fluture.

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

More in Suceava

Revista economică “Moldova Invest” – ediția de toamnă 2024

- citeste versiunea e-paper -


Economic magazine “Moldova Invest” – summer edition 2024

- read the e-paper version -

Advertisement

Forumul Economic Regional Moldova – Vatra Dornei, 2024

Trending

Advertisement

Echipa News Moldova

To Top