Connect with us

„Tinerii unesc cele două maluri ale Prutului în Europa”, eveniment de suflet organizat de deputatul PNL, Ioan BĂLAN de ziua Independenței Republicii Moldova

„Tinerii unesc cele două maluri ale Prutului în Europa”, eveniment de suflet organizat de deputatul PNL, Ioan BĂLAN de ziua Independenței Republicii Moldova - News Moldova

Suceava

„Tinerii unesc cele două maluri ale Prutului în Europa”, eveniment de suflet organizat de deputatul PNL, Ioan BĂLAN de ziua Independenței Republicii Moldova

Ioan Balan, deputat PNL, în calitate de Președinte al Organizației Municipale a PNL Suceava a organizat marcarea a 33 de ani de la Independența Republicii Moldova prin evenimentul „Tinerii unesc cele două maluri ale Prutului în Europa”, pledând pentru implicarea tinerilor în integrarea europeană a Moldovei

 

Împlinirea a 33 de ani de la Proclamarea Independenței Republicii Moldova a fost marcată marți, 27 august, printr-un eveniment de elită organizat la sediul PNL Suceava

Liberalii suceveni și-au reafirmat susținerea pentru aderarea Moldovei la Uniunea Europeană prin acțiunea „Tinerii unesc cele două maluri ale Prutului în Europa”, organizată de deputatul Ioan Balan, președintele Organizației Municipale Suceava a PNL. În prima parte a evenimentului, liderii liberalilor suceveni au susținut discursuri, iar participanților li s-au acordat diplome de merit. Ulterior, cei prezenți au avut ocazia să socializeze și să discute despre problematica aderării Moldovei la UE.

Deputatul Ioan Bălan a subliniat importanța implicării tinerilor în procesul de aderare a Moldovei la UE

El a prezentat audienței pe cei doi fini ai săi, Bianca și Alex, descriindu-i ca fiind cei mai vechi și cei mai tineri susținători ai săi.

Vorbind despre viitorul Moldovei în Europa, Ioan Balan și-a exprimat dorința ca odată cu aderarea la UE să dispară simbolic granițele dintre România și Moldova. El a subliniat legătura puternică dintre cele două națiuni, unite prin limbă și cultură, și a încurajat tinerii moldoveni să joace un rol activ în acest proces, asigurându-se că aderarea la UE devine realitate. „Este obligația noastră și a voastră, tinerilor moldoveni, să sprijiniți această aderare”, a încheiat Ioan Balan.

Întregul eveniment a fost organizat de Organizația Municipală a PNL Suceava, în colaborare cu organizațiile de tineret, seniori, femei și oameni de afaceri, și a reprezentat o continuare a inițiativelor dedicate tinerilor, lansate de Gheorghe Flutur prin manifestul „VOI – Viziune, Opțiune, Inițiativă”. Printre invitați s-au numărat parlamentarii Angelica Fădor și Bogdan Gheorghiu, secretarul de stat Adrian Dupu, viceprimarul Sucevei Lucian Harșovschi, lideri ai organizațiilor de tineret și de afaceri, primari din județ și numeroși tineri din Republica Moldova.

News Moldova îți recomandă și ...   Deputatul sucevean Ioan Balan susține reorganizarea administrativ-teritorială! Se modifică constituția?

Gheorghe Flutur, liderul PNL Suceava,  a îndemnat tinerii din Republica Moldova să devină pionieri ai valorilor europene și să transmită acest mesaj celor de acasă. El a subliniat necesitatea ca România să sprijine drumul european al Moldovei, amintind de experiența sa ca ministru în perioada aderării României la UE. Flutur a încurajat tinerii să-și convingă părinții și bunicii să voteze pro-european, atrăgând atenția asupra influențelor externe, precum cea a Rusiei, care încearcă să împiedice acest proces. „Generația tânără are o misiune uriașă de mobilizare, iar noi suntem aici să vă încurajăm”, a declarat el, subliniind rolul PNL ca garant al drumului european al României după Revoluție. Flutur a adăugat că aderarea la UE aduce dezvoltare și că Moldova și Ucraina ar trebui să urmeze acest parcurs, încheind cu o referire la marele Ștefan, care ar fi mulțumit de unirea prin aderare la UE.

News Moldova îți recomandă și ...   Bogdan Gheorghiu, candidat PNL la Camera Deputaților: „Garantat PSD: Noul tren electric, inaugurat cu fast de Marcel Ciolacu și Sorin Grindeanu, primul tren electric nou din România, s-a defectat după nici 24 de ore de funcționare!”

Invitat la eveniment, Adrian Dupu, secretar de stat al Departamentului pentru relaţia cu Republica Moldova, și-a exprimat bucuria că celebrarea a 33 de ani de independență a Republicii Moldova îl găsește la Suceava,un loc cu o încărcătura istorică specială pentru Moldova

Totodată, Adrian Dupu a subliniat semnificația experienței pe care o trăiește grupul de tineri din Republica Moldova cu ocazia vizitei în România. „Faptul că tinerii din stânga Prutului au interacționat cu tinerii de aici și cu liderii politici înseamnă foarte mult pentru că acești tineri sunt cei care reprezintă garanția viitorului european al Republicii Moldova. Nu putem vorbi de o Republică Moldova liberă, prosperă, democrată fără o Republică Moldova în Uniunea Europeană.


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

More in Suceava

Revista economică “Moldova Invest” – ediția de toamnă 2024

- citeste versiunea e-paper -


Economic magazine “Moldova Invest” – summer edition 2024

- read the e-paper version -

Advertisement

Forumul Economic Regional Moldova – Vatra Dornei, 2024

Trending

Advertisement

Echipa News Moldova

To Top