Connect with us

Viitura care a izolat orașul Broșteni | Timp de 5 ore, localnicii nu au putut apela nici măcar la 112

Viitura care a izolat orașul Broșteni | Timp de 5 ore, localnicii nu au putut apela nici măcar la 112 - News Moldova

Suceava

Viitura care a izolat orașul Broșteni | Timp de 5 ore, localnicii nu au putut apela nici măcar la 112

Ploile torențiale au afectat infrastructura de comunicații în mai multe localități din județul Suceava. Prefectul Traian Andronachi și dr. Raed Arafat au confirmat gravitatea situației

Drama trăită de locuitorii din Broșteni și din alte localități sinistrate din județul Suceava, în urma ploilor torențiale din ultimele zile, a fost accentuată de colapsul rețelelor de comunicații. Oamenii nu au putut apela la numărul unic de urgență 112 timp de aproximativ cinci ore, a declarat prefectul județului Suceava, Traian Andronachi, în cadrul unei conferințe de presă susținute miercuri.

„Din cauza intensității precipitațiilor și a furtunii, au căzut releele de comunicații și nu au funcționat nici măcar liniile de telecomunicații speciale. A fost o perioadă de aproximativ 5 ore în care serviciul 112 a fost inaccesibil în zonele afectate”, a explicat prefectul. El a precizat că marți, Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) a intervenit pentru a restabili legăturile în zonă.

Viitura a lovit cu o forță devastatoare

Conform declarațiilor adunate de autorități de la localnici din Broșteni și Neagra, cantitatea de apă căzută a fost uriașă, dar și forța acesteia a fost neobișnuită. Ploaia torențială a rupt copaci, iar forma geografică a orașului Broșteni, asemănătoare unei potcoave, a favorizat scurgerea apei de pe versanți către pârâul Neagra. Acesta a crescut brusc de la un debit normal de 10–20 mc/s la 200 mc/s, în timp ce râul Bistrița a atins un debit de 536 mc/s.

„Oamenii au spus că au văzut un perete de 5 metri de apă cum venea spre ei. Situația a fost una extrem de periculoasă”, a punctat Traian Andronachi.

Zone întregi din Suceava fără semnal telefonic

În cadrul vizitei efectuate la Broșteni, prefectul l-a informat pe șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, secretarul de stat dr. Raed Arafat, cu privire la faptul că în multe zone din județ nu există acoperire cu semnal de telefonie mobilă.

„Avem drumuri bune, asfaltate, dar fără acoperire GSM. Sunt zone unde nu există stâlpi de semnal pentru că operatorii privați nu consideră rentabilă investiția. Statul trebuie să intervină printr-o hotărâre de guvern”, a declarat prefectul, oferind ca exemplu Drumul Talienilor, unde pe o distanță de 30 de kilometri nu există acoperire în nicio rețea.

Lipsa semnalului afectează și traseele Broșteni–Vatra Dornei, Broșteni–Mălini, Broșteni–Ostra și Ostra–Frasin, făcând imposibilă comunicarea în cazuri de urgență.

Raed Arafat: „Este o problemă reală și trebuie tratată ca atare”

Întrebat de jurnaliști la Broșteni despre dificultățile în comunicații în timpul crizei, dr. Raed Arafat a confirmat că a fost informat despre deficiențele rețelelor și că ANCOM a fost deja trimis în zonă pentru o analiză tehnică detaliată.

„Este posibil ca viitura să fi afectat anumiti repetori sau stâlpi de comunicații. Înțeleg că există zone largi fără acoperire telefonică, ceea ce este inacceptabil în contextul actual. ANCOM va face verificări și vom analiza la nivel național posibile soluții. Din păcate, într-un dezastru de acest tip, lipsa comunicațiilor devine o vulnerabilitate majoră”, a subliniat Arafat.

Concluzie: infrastructura digitală deficitară – o urgență națională

Cazul Broșteni arată că, dincolo de intervențiile rapide ale autorităților în teren, vulnerabilitatea rețelelor de comunicații reprezintă un pericol real pentru populația din zonele montane și izolate. În lipsa unui sistem fiabil de avertizare și comunicare, cetățenii rămân expuși unor riscuri majore în situații critice. Prefectura Suceava și DSU solicită implicare guvernamentală pentru a rezolva urgent problema acoperirii GSM, printr-o strategie coerentă de extindere a infrastructurii digitale în zonele defavorizate.


OM. Cu aripi fragile de fluture.

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PROGNOZĂ și CONFIGURARE – Buget de 1 MILIARD Euro (Ro-Md: 2028 -2034)

Via Moldovia – Descopera Regiunea Moldovei

Trending

Advertisement
Advertisement
To Top