Connect with us

Autoritățile județene s-au întâlnit cu activiștii de mediu pentru SOLUȚIONAREA cazului Daniel BODNAR

Ultima Ora

Autoritățile județene s-au întâlnit cu activiștii de mediu pentru SOLUȚIONAREA cazului Daniel BODNAR

Prefectul județului Suceava, Alexandru Moldovan, a convocat astăzi, 11.12.2020, la sala “Nicolae Labiș” din cadrul Palatulului Administrativ, o ședință operativă de lucru cu structurile Ministerului Afacerilor Interne, precum și cu reprezentanții Gărzii Forestiere Suceava și Direcției Silvice Suceava, ca urmare a creșterii îngrijorătoare a manifestărilor violente asupra activiștilor de mediu, reprezentanților ONG-urilor, dar și a cetățenilor ce sesizează autoritățile competente cu privire la activități de tăieri ilegale și transport ilegal de lemn.

La ședință au participat comisar-șef Buga Adrian, șef al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, colonel Lungu Mihai, șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean „Bogdan Vodă” Suceava, colonel Ghiață Costică, șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Suceava, comisar șef Epureanu Ionuț din cadrul I.P.J. Suceava, Gășpărel Mihai, inspector șef – Garda Forestieră Suceava, Solovăstru Valerian, director tehnic Direcția Silvică Suceava și Tulbure Cezar șef Birou pază din cadrul Direcției Silvice Suceava.

Având în vedere incidentele din seara de 9 decembrie a.c., luând în considerare necesitatea asigurării transparenței în funcționarea instituțiilor publice și responsabilizarea lor în raport cu cetățenii ca beneficiari direcți ai serviciilor publice, prefectul județului Alexandru Moldovan a invitat la ședință pe domnul Cristian-Mihai Dide, reprezentantul Asociației Evoluție în Instituție, precum și activiștii de mediu, domnii Daniel Bodnar și Ghinghilonschi Dănuț.

Tema discuțiilor a fost problematica vizând regimul silvic, precum și activitățile derulate de instituțiile cu atribuții în domeniu pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

Ulterior, a avut loc o întrevedere cu președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, la care a participat activistul de mediu Daniel Bodnar, comisar-șef Buga Adrian, șef al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava și prefectul județului Suceava.

Domnul Gheorghe Flutur, președintele Consiliului Județean Suceava, și-a exprimat indignarea și regretul pentru incidentul violent în care a fost implicat activistul de mediu Daniel Bodnar, condamnând ferm asemenea manifestări violente în spațiul public sau privat.

Totodată, solicită instituțiilor publice competente să ia măsuri imediate și ferme, considerând domeniu prioritar de acțiune prevenirea și combaterea faptelor antisociale din domeniul ordinii publice.

În acest sens, apreciază absolut necesară comunicarea directă dintre activiștii de mediu și conducerea Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, în orice moment, astfel încât să nu se mai repete incidente de acest gen.

Având în vedere unele aspecte sesizate de către activiștii de mediu, președintele Consiliului Județean Suceava și-a exprimat sprijinul în susținerea unor proiecte ce vizează împădurirea terenurilor degradate la nivelul județului, combaterea eroziunii solului, corectarea torenților, pepiniere silvice, acțiuni de terasare a versanților, de natură a ajuta ecosistemul, precum și în ceea ce privește o serie de modificări a actelor normative specifice domeniului, de natură a contribui la protejarea pădurii și exploatarea rațională a acesteia.

Au fost prezentate activitatea structurilor MAI și silvice până în prezent și identificarea unor soluții pe baza dialogului social cu privire la probleme întâmpinate de activiștii de mediu.

Totodată, întâlnirea de lucru a avut ca scop și stabilirea unui cadru de colaborare ulterioară și eficientizarea activităților derulate în sistem integrat, instituții publice – societate civilă.

În acest sens, pentru crearea unui cadru procedural eficient de colaborare între instituțiile publice cu atribuții în activitatea de prevenire și de combatere a delictelor silvice, dar și pentru realizarea unui control civic în privința funcționării pe principii transparente a activității instituțiilor publice, prefectul județului Suceava a propus realizarea unui protocol între Instituția Prefectului – Județul Suceava și asociațiile de mediu, ONG-uri de profil.

Nu în ultimul rând, motivat de importanța socială și economică a chestiunilor ridicate de către participanți, prefectul a dispus ca lunar, în ședințe extraordinare ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență al județului Suceava, să fie prezentate analize ale instituțiilor publice cu atribuții, urmând a fi invitați și reprezentanți ai asociaților de mediu, care vor avea posibilitatea expunerii unor probleme cu care se confruntă, dar și a monitorizării reale a demersurilor realizate.

Reprezentanții structurilor MAI și silvice au subliniat faptul că problematica silvică este o prioritate a instituțiilor care au ca domeniu de activitate protejarea mediului dar și respectarea legalității exploatării, prelucrării și transportului de material lemons.

Astfel, Inspectoratul de Poliție Județean Suceava Suceava, prin structurile specializate, desfășoară în permanență acțiuni de prevenire și combatere a delictelor silvice, fiind monitorizate în permanență și problematicile infracționale asociate fenomenului.

De la începutul acestui an la nivelul I.P.J. Suceava, conform situaţiilor statistice lunare, s-au înregistrat următorii indicatori pe linia combaterii delictelor silvice:

– în ceea ce priveşte infracţionalitatea silvică, datele statistice evidenţiază faptul că, în primele nouă luni , pe raza judeţului Suceava au fost înregistrate un număr de  198 infracţiuni.

– s-au efectuat un număr total de 1015 acţiuni, în baza a 471 planuri de acțiune întocmite în domeniul silvic.

– au fost efectuate 1960 de controale, din care 69 în fondul forestier, 116 pe linia provenienței, prelucrării și depozitării materialului lemnos, 1574 pe linia transportului de material lemnos și 201 alte controale în domeniu.

– au fost verificate 225 obiective, dintre care 46 de exploatări forestiere, 45 de instalații de beitat, 20 de depozite, 41 de târguri de profil, 12 ocoale silvice.

– au fost verificate în trafic 3975 de vehicule care transportau material lemons.

– s-au înregistrat un număr total de 198 de dosare penale privind infracțiuni la regimul silvic fiind soluționate 131, dintre care 22 înregistrate inițial cu autori necunoascuți. De asemenea, au fost înregistrate alte 57 de petiții privind problematica silvică, 55 dintre acestea fiind soluționate.

– pe linia constatării contravenţiilor la regimul silvic, în perioada analizată, s-au aplicat un număr de 653 sancțiuni contravenționale cu amendă în valoare totală de 2.195.000 lei.

Privitor la materialul lemnos, în nouă luni din anul 2020, la nivelul I.P.J. Suceava s-a confiscat cantitatea totală de 7150 m.c. masă lemnoasă, în valoare de 2.946,67 mii lei, față de doar 3700 m.c în valoare de 1271,78 mii lei în aceeași perioadă a anului 2019.

Se remarcă astfel un volum aproape dublu de masă lemnoasă confiscată de polițiști în acest an.

 În urma ședinței de lucru au fost puse bazele colaborării între toate entitățile interesate de problematica de mediu și instituțiile cu atribuții în domeniu și s-a stabilit o periodicitate a unor întâlniri de lucru transparente care să constituie cadrul cooperării în acest domeniu prioritar.


Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PROGNOZĂ și CONFIGURARE – Buget de 1 MILIARD Euro (Ro-Md: 2028 -2034)

Via Moldovia – Descopera Regiunea Moldovei

Trending

Advertisement
Advertisement
To Top