Mesaje Publice
SĂNĂTATEA mentală după PANDEMIE! Mihaela Liliana BABAN psiholog din Policlinica Areni: „Atacul de PANICĂ este cel mai întâlnit ca formă de MANIFESTARE secundară tulburării de stres post-traumatic”
autor
Oamenii de știință atrag atenția asupra manifestărilor la nivel mental după pandemia sau infecția cu Coronavirus. Mulți pacienți apelează la terapii sau ședințe psihoterapeutice pentru rezolvarea anumitor probleme, în special atacuri de panică .
„Am avut pacienți care au fost infectați cu Covid-19 și încă am. Fluxul de pacienți totuși a fost normal atât în timpul pandemiei cât și după. Eu recomand oamenilor să trateze cu calm problema, să ceară ajutor indiferent dacă e psiho-terapie sau chiar meditație psihiatrică în unele cazuri.
De asemenea, le recomand să caute și să asigure suportul familiei și să găsească partea pozitivă în absolut orice, pentru că în funcție de ce se întâmplă în viața fiecăruia incidența cu Covid-19 a accelerat sau a exacerbat uneori anumite probleme care poate erau latente, poate erau în curs de tratament sau poate că oamenii nici măcar nu știau că le aveau, de exemplu teamă de moarte.
„Atacul de panică este cel mai întâlnit ca formă de manifestare secundară tulburării de stres post-traumatic”
Atacurile de panică încep de regulă de la varianta clasică în care pacientul are tulburări de respirație, senzația că se învârte totul în jur, că îi plesnește capul sau că îi strânge cineva capul într-o menghină până la dificultăți de respirație, transpirații reci și inclusiv senzația de neputință în a vorbi .
Atacul de panică este atât de fulgerător și puternic încât efectiv îi creează omului senzația că nu se mai poate controla și că moare. Ulterior urmează starea de lipotimie, oboseală, dificultăți la dormire, teama că vine noaptea, teama de a ieși în oraș, teama de a relaționa”, a declarat Mihaela Liliana Baban, psiholog din Policlinica Areni, pentru Ziarul Bună Dimineața, Suceava!
Pandemia actuală poate fi înfricoșătoare și totodată ne afectează emoțional. De aceea este important să rămânem informați și să găsim modalități de a ne relaxa.
În perioadele de stres este bine să avem sprijin și companie, iar menținerea legăturii cu familia este un lucru esențial.



























