Connect with us

Autostrada Unirii prinde contur! Licitație de 55 milioane lei pentru tronsonul Iași–Ungheni

autostrada-unirii-prinde-contur!-licitatie-de-55-milioane-lei-pentru-tronsonul-iasi–ungheni

Iasi

Autostrada Unirii prinde contur! Licitație de 55 milioane lei pentru tronsonul Iași–Ungheni

auto - Moldova Invest

Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a lansat licitația pentru supervizarea lucrărilor la tronsonul 4 al Autostrăzii Unirii, pe ruta Târgu Neamț (Moțca) – Iași – Ungheni. Contractul este estimat la 55 de milioane de lei, iar firmele interesate pot depune oferte până la data de 8 iunie 2026.

Contract pe termen lung pentru monitorizarea lucrărilor

Potrivit anunțului publicat în SEAP, contractul are o durată totală de 110 luni. Acesta include 46 de luni pentru proiectare și execuție, precum și 60 de luni perioadă de garanție.

Serviciile vizate presupun supervizarea întregului proces, de la proiectare până la finalizarea lucrărilor, cu respectarea standardelor de calitate și a termenelor stabilite.

Lucrări complexe pe un tronson de 15,5 kilometri

Tronsonul 4 al autostrăzii va avea o lungime de 15,5 kilometri și va include infrastructură complexă:

  • 14 poduri și pasaje
  • 2 tunele
  • 2 noduri rutiere importante

Unul dintre noduri va asigura legătura cu Spitalul Regional și Aeroportul Iași, iar celălalt va fi realizat în zona Golăiești.

Constructor desemnat pentru execuția lucrărilor

CNIR a anunțat recent și desemnarea constructorului pentru acest tronson. Contractul de execuție, în valoare de 3,57 miliarde de lei (fără TVA), a fost câștigat de o asociere de firme din Italia, formată din ITINERA SPA (lider), ICM S.P.A și SAIPEM S.P.A.

Proiectul este finanțat prin programul SAFE și include și realizarea primilor kilometri de autostradă din Republica Moldova, peste Prut.

Un pas important pentru conectarea Moldovei

Autostrada Unirii este unul dintre cele mai așteptate proiecte de infrastructură din România, iar lansarea acestei licitații reprezintă un nou pas spre conectarea regiunii Moldovei la rețeaua europeană de transport.

The post Autostrada Unirii prinde contur! Licitație de 55 milioane lei pentru tronsonul Iași–Ungheni appeared first on MOLDOVA INVEST….


Citește articolul integral pe Moldova Invest


Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PROGNOZĂ și CONFIGURARE – Buget de 1 MILIARD Euro (Ro-Md: 2028 -2034)

Via Moldovia – Descopera Regiunea Moldovei

Trending

Advertisement
Advertisement
To Top