Connect with us

Investiție de 1,64 milioane lei în comuna Roma, județul Botoșani, pentru construirea unei centrale fotovoltaice destinate consumului public

investitie-de-1,64-milioane-lei-in-comuna-roma,-judetul-botosani,-pentru-construirea-unei-centrale-fotovoltaice-destinate-consumului-public

Botosani

Investiție de 1,64 milioane lei în comuna Roma, județul Botoșani, pentru construirea unei centrale fotovoltaice destinate consumului public

roma - Moldova Invest

Comuna Roma, județul Botoșani, face un pas important spre independență energetică, prin lansarea unui proiect de construire a unei unități de producere a energiei electrice din surse regenerabile. Noua investiție va permite acoperirea consumului propriu de energie al instituțiilor publice locale. Lucrările vor fi realizate de Vodafone România, companie care își extinde activitatea dincolo de sectorul comunicațiilor, implicându-se în dezvoltarea infrastructurii energetice verzi.

Proiectul vizează realizarea unei centrale fotovoltaice on-grid cu o putere instalată de 205 kWp, destinată compensării consumului propriu de energie al instituțiilor publice din comună. Valoarea totală a contractului, fără TVA, este de 1.649.446,72 lei.

News Moldova îți recomandă și ...   Noul Program Rabla pentru persoanele fizice va debuta pe 30 septembrie

Dincolo de aspectul tehnic, proiectul are implicații economice și sociale majore pentru comuna Roma. Prin producerea locală a energiei, primăria și instituțiile subordonate vor diminua semnificativ cheltuielile operaționale. Într-o perioadă de creștere a prețurilor la utilități, acest aspect devine crucial pentru echilibrul bugetar local. Proiectul se aliniază direct obiectivelor Uniunii Europene privind tranziția verde, contribuind la scăderea emisiilor de CO₂ și la creșterea ponderii energiilor regenerabile în mixul local.

Odată cu instalarea centralei fotovoltaice, comuna va deveni mai puțin dependentă de rețelele externe, reducând riscul întreruperilor și creând premisele pentru o dezvoltare sustenabilă a infrastructurii publice. Proiectul are și un rol educativ indirect: prin exemplul oferit de administrația locală, locuitorii pot fi motivați să adopte soluții similare la nivel individual – panouri solare, iluminat eficient sau consum responsabil. Implementarea unui proiect modern de acest tip transmite un semnal pozitiv potențialilor investitori, arătând că administrația locală are o viziune clară de dezvoltare sustenabilă.

News Moldova îți recomandă și ...   Republica Moldova | Premierul desemnat, Alexandru MUNTEANU, a anunțat primele trei nume care vor face parte din viitorul său Cabinet de Miniștri

______________________________________________

Cu o valoare de peste 1,6 milioane de lei și o perspectivă tehnologică orientată spre viitor, centrala fotovoltaică din comuna Roma nu este doar o investiție în infrastructură, ci o declarație de intenție: un model de administrație locală modernă, care înțelege importanța adaptării la noile realități energetice.

Dacă implementarea se va realiza conform standardelor tehnice și de transparență impuse, proiectul poate deveni un exemplu regional de bună practică în tranziția spre energia curată.

News Moldova îți recomandă și ...   Universitatea de Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” din Iași a primit astăzi vizita unei delegații din cadrul Ambasadei Franței în România

The post Investiție de 1,64 milioane lei în comuna Roma, județul Botoșani, pentru construirea unei centrale fotovoltaice destinate consumului public appeared first on MOLDOVA INVEST….


Citește articolul integral pe Moldova Invest


Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

More in Botosani

Centrul de Analiză și Planificare a Dezvoltării Regionale

Forumul Economic Regional Moldova – Vatra Dornei, 2025

Via Moldovia

Advertisement

Trending

Advertisement

Echipa News Moldova

To Top