Connect with us

La Chișinău s-a semnat un memorandum între țările nordice și baltice și Republica Moldova. „Moldova va continua să avanseze pe drumul său european!”

la-chisinau-s-a-semnat-un-memorandum-intre-tarile-nordice-si-baltice-si-republica-moldova.-„moldova-va-continua-sa-avanseze-pe-drumul-sau-european!”

Republica Moldova

La Chișinău s-a semnat un memorandum între țările nordice și baltice și Republica Moldova. „Moldova va continua să avanseze pe drumul său european!”

memoradum ministerul afacerilor externe Moldova - Moldova Invest

Un memorandum de înțelegere inter-ministerială între statele nordice și baltice și Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a fost semnat astăzi la Chișinău. Anunțul a fost făcut de vicepremierul Mihai Popșoi, care ocupă și funcția de ministru al Afacerilor Externe. Acesta a subliniat că „documentul va sprijini consolidarea capacităților instituționale ale Republicii Moldova”.

Conform vicepremierului, această cooperare va întări capacitatea țării noastre de a răspunde provocărilor internaționale și de a se adapta rapid la schimbările geopolitice.

„Extinderea prezenței diplomatice a țărilor nordice și baltice la Chișinău pe parcursul acestui an, cum ar fi deschiderea Ambasadei Danemarcei și a unui oficiu al Ambasadei Norvegiei, reprezintă un semn clar al angajamentului ferm al domniilor voastre de a sprijini Republica Moldova. Această extindere nu doar întărește relațiile bilaterale, dar și creează oportunități suplimentare pentru cooperarea între cetățenii noștri, facilitând astfel o mai bună înțelegere reciprocă și dezvoltarea unor legături tot mai strânse”, a spus Mihai Popșoi.

News Moldova îți recomandă și ...   Sprijin financiar pentru legumicultori! Producătorii locali au început deja vânzarea legumelor în piețe

Oficialul a mai menționat că, pe lângă integrarea țării în Uniunea Europeană, Republica Moldova se bucură de o colaborare strânsă cu statele nordice și baltice. Totodată, autoritățile de la Chișinău sunt determinate „să rămână un partener de încredere pentru țările nordice și baltice și pentru întreaga Comunitate Europeană”.

„Susținerea voastră, prin prezența și acțiunile concrete, ne oferă încredere și ne asigură că Moldova va continua să avanseze pe drumul său european, în ciuda obstacolelor cu care ne confruntăm. Suntem hotărâți să rămânem un partener de încredere pentru țările nordice și baltice și pentru întreaga Comunitate Europeană. Vom continua să ne implicăm activ în eforturile internaționale de a susține Ucraina în fața agresiunii ruse și de a contribui la securitatea regională și globală. Rămânem fermi în angajamentul nostru de a construi o Moldovă Europeană, modernă, democratică, capabilă să facă față provocărilor contemporane și să își asume un rol tot mai activ în Comunitatea Europeană”, a afirmat Mihai Popșoi.

News Moldova îți recomandă și ...   Primăria Poduri investește peste 15,7 milioane de lei într-o creșă modernă pentru 70 de copii | Proiectul va crea aproximativ 20 de locuri de muncă

De asemenea, ministrul Afacerilor Externe a mulțumit Suediei pentru coordonarea acestui format nordic – baltic. „Mulțumim și pentru contribuția esențială pe care ați avut-o în întărirea colaborării noastre în cadrul acestei inițiative unice. Ne angajăm să continuăm explorarea noilor oportunități de colaborare, să celebrăm valorile noastre comune care ne unesc și să muncim împreună pentru viitorul pașnic și prosper al Republicii Moldova în marea fam


Citește articolul integral pe Moldova Invest

News Moldova îți recomandă și ...   Ucraina investește masiv în roboți de luptă. Industria militară intră într-o nouă etapă a războiului tehnologizat


Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PROGNOZĂ și CONFIGURARE – Buget de 1 MILIARD Euro (Ro-Md: 2028 -2034)

Via Moldovia – Descopera Regiunea Moldovei

Trending

Advertisement
Advertisement
To Top