Connect with us

Primăria Vaslui alocă 35 de milioane de lei pentru reabilitarea străzii Decebal și modernizarea traficului urban

primaria-vaslui-aloca-35-de-milioane-de-lei-pentru-reabilitarea-strazii-decebal-si-modernizarea-traficului-urban

Uncategorized

Primăria Vaslui alocă 35 de milioane de lei pentru reabilitarea străzii Decebal și modernizarea traficului urban

270984 varianta ocolitoare a municipiului vaslui intra in reabilitare investitia se ridica la 35 de milioane de lei - Moldova Invest

Consiliul Local Vaslui va aproba în curând devizul general actualizat pentru proiectul de investiții „Reabilitare strada Decebal”, cu o valoare totală de 35.047.570 lei (cu TVA)

După finalizarea procedurilor de achiziție publică și încheierea contractului de execuție a lucrărilor, acest proiect va demara lucrările de modernizare a uneia dintre cele mai importante artere ale orașului.

Printre principalele lucrări incluse în proiect se numără amenajarea carosabilului, reabilitarea trotuarelor și construcția unei piste de biciclete. De asemenea, se vor înființa două sensuri giratorii – în zona Kaufland și la intersecția cu strada Hușului, iar un sens giratoriu provizoriu va fi amenajat în zona CRAV. Proiectul mai include amenajarea de spații verzi și montarea a 158 de stâlpi de iluminat stradal.

„Iată că, după un proces laborios, obiectivul de investiții strada Decebal este, în cele din urmă, în etapa de inițiere a lucrărilor, ceea ce ne bucură enorm. În mai puțin de un an, vom avea o stradă modernizată, cu trotuare largi, un trafic rutier fluidizat și un design urbanistic îmbunătățit. În plus, prin realizarea canalizației subterane pentru cabluri, stâlpii de iluminat nu vor mai fi afectați de greutatea acestora, iar spațiul vizual va fi mult mai liber,” a declarat Lucian Braniște, primarul municipiului Vaslui.

Strada Decebal, care face parte din actuala variantă ocolitoare a municipiului Vaslui, va deveni o arteră importantă în interiorul orașului, având în vedere dezvoltarea economică din zonă. Proiectul de reabilitare va contribui semnificativ la îmbunătățirea infrastructurii urbane și la fluidizarea traficului în municipiu.


Citește articolul integral pe Moldova Invest


Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PROGNOZĂ și CONFIGURARE – Buget de 1 MILIARD Euro (Ro-Md: 2028 -2034)

Via Moldovia – Descopera Regiunea Moldovei

Trending

Advertisement
Advertisement
To Top