Iasi
Rectorul Universității „Al. I. Cuza” din Iași, Liviu Maha, contrazice faptul că mediul universitar ar fi cerut reducerea sporului de doctorat
autor

Rectorul Universității „Al. I. Cuza” din Iași, Liviu Maha, care a participat la întâlnirea dintre premier și reprezentanții Consiliului Național al Rectorilor îl contrazice ferm pe premierul Ilie Bolojan, susținând că diminuarea indemnizației pentru titlul științific de doctor nu a fost niciodată propusă sau discutată în cadrul oficial al consultărilor.
Declarația vine în contextul în care șeful Guvernului a afirmat marți seară, 24 februarie, la briefingul de după ședința Executivului în care au fost adoptate ordonanțele de urgență privind măsurile fiscal-bugetare, că reducerea la jumătate a sporului de doctorat a rezultat „în baza discuțiilor cu reprezentanții universităților”.
„Fiind unul dintre participanții la întâlnirea domnului premier cu reprezentanții Consiliului Național al Rectorilor, pot contrazice ferm această declarație. Niciuna dintre propunerile rectorilor nu a vizat reducerea sporului de doctorat și nici nu a fost adusă în discuție o asemenea abordare ca măsură concretă avută în vedere de reprezentanții Guvernului. Din ce am discutat cu colegii din grupul de lucru constituit cu acea ocazie, nici ulterior nu au existat discuții în acest sens. Dacă au fost consultări individuale cu alți rectori, în afara acestui cadru instituțional și asumat la nivelul Consiliului Național al Rectorilor, este bine ca acest lucru să fie precizat explicit.” a transmis Liviu Maha.
„Așa cum știți, toate sectoarele administrației participă la acest efort și, în baza discuției cu reprezentanții universităților, am convenit ca măsura de reducere a cheltuielilor în zona de universități să se facă începând din toamna acestui an, odată cu încheierea anului universitar, în așa fel încât să nu fie perturbat în universitar. Și tot în baza acestei discuții a venit această propunere de a reduce la jumătate sporul pentru doctorate”, a spus premierul.
The post Rectorul Universității „Al. I. Cuza” din Iași, Liviu Maha, contrazice faptul că mediul universitar ar fi cerut reducerea sporului de doctorat appeared first on MOLDOVA INVEST….




























