International
România atrage peste 2 miliarde de euro pentru investiții strategice în energie și infrastructură, în urma discuțiilor de la Washington
autor

România a obținut angajamente de finanțare de peste două miliarde de euro pentru proiecte strategice, în urma vizitei la Washington a ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare. Sumele vizează domenii-cheie precum energia, infrastructura și dezvoltarea economică.
Alocarea fondurilor
Cea mai mare parte a finanțărilor este direcționată către sectorul energetic, în special energia nucleară și gazele naturale. Aproximativ un miliard de euro va fi mobilizat prin instrumente ale Grupului Băncii Mondiale pentru modernizarea Reactorului 1 de la Centrala Nucleară Cernavodă. De asemenea, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și-a exprimat intenția de a contribui cu circa 400 de milioane de euro la același proiect.
Împrumut pentru reforme structurale
În paralel, este în curs de pregătire un împrumut de 650 de milioane de dolari de la Banca Mondială, destinat susținerii reformelor structurale. Acesta va sprijini tranziția energetică, decarbonizarea, eficiența energetică și dezvoltarea întreprinderilor mici și mijlocii.
Întâlniri la nivel înalt
În timpul vizitei la Washington, ministrul a avut discuții cu oficiali de rang înalt, inclusiv cu președintele Grupului Băncii Mondiale, marcând o premieră pentru un ministru de finanțe al României. Aceste întâlniri au contribuit la consolidarea parteneriatelor financiare internaționale.
The post România atrage peste 2 miliarde de euro pentru investiții strategice în energie și infrastructură, în urma discuțiilor de la Washington appeared first on MOLDOVA INVEST….



























