Connect with us

Sala Polivalentă din Suceava, blocată, din nou, de întârzieri

sala-polivalenta-din-suceava,-blocata,-din-nou,-de-intarzieri

Suceava

Sala Polivalentă din Suceava, blocată, din nou, de întârzieri

sala polivalenta suceava 2 - Moldova Invest

Termenul de 22 septembrie 2025, inițial prevăzut pentru finalizarea Sălii Polivalente din Suceava, este aproape imposibil de respectat.

Motivul principal nu este doar contestația referitoare la lucrările de amenajare a parcării, care, până pe 15 septembrie, nu fusese soluționată de Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor, depășind cu mult termenul legal de 20, respectiv 30 de zile.

Mai grav este faptul că, la acest moment, infrastructura de bază necesară funcționării Sălii Polivalente – respectiv hidranții și instalațiile sanitare – nu a fost încă amplasată. Aceasta cade în sarcina Primăriei Suceava, însă întârzierea poate fi explicată fie printr-o lipsă de strategie coerentă pentru realizarea acestor lucrări, fie prin resurse financiare insuficiente pentru implementarea lor la termen optim. Consecința directă este că sucevenii riscă să nu poată utiliza noua facilitate încă din toamna acestui an.

News Moldova îți recomandă și ...   Anchetă epidemiologică la Fălticeni, după un posibil focar de toxiinfecție alimentară

Abia pe 15 septembrie a fost încheiat contractul pentru lucrările de instalații sanitare și de stingere a incendiilor (hidranți interiori) aferente obiectivului „Sala Polivalentă 5.000 locuri, Municipiul Suceava”. Ironia situației constă în faptul că societatea responsabilă de aceste lucrări, MIS Grup SA, este aceeași firmă care a câștigat lucrarea pentru Sala Polivalentă prin CNI și care are în același timp un litigiu cu Primăria Suceava privind licitația pentru parcarea obiectivului.

Necesitatea executării acestor lucrări și disponibilitatea MIS Grup de a le realiza erau cunoscute cel puțin din 19 august, dată la care a fost depusă oferta oficială. Probabil că intenția firmei exista chiar anterior, însă demararea lentă a procedurilor a condus inevitabil la amânarea începutului lucrărilor. Durata estimată pentru execuția instalațiilor sanitare și a hidranților este de 40 de zile calendaristice, ceea ce face imposibilă respectarea termenului de finalizare stabilit inițial.

News Moldova îți recomandă și ...   Primarul Vasile Iliuț a inaugurat o pistă de biciclete de 7 km între Vicovu de Sus și Putna!

Situația este agravată de lipsa progreselor în ceea ce privește licitația pentru drumul de acces cu două benzi pe sens către Sala Polivalentă. Chiar și în scenariul optimist în care lucrările la hidranți și parcare ar fi finalizate până pe 22 septembrie, probabilitatea ca sucevenii să aibă un acces funcțional și sigur la obiectiv rămâne extrem de scăzută.

Din perspectivă economică, aceste întârzieri generează costuri suplimentare pentru municipalitate și reduc beneficiile imediate pe care infrastructura ar fi trebuit să le aducă comunității: venituri din evenimente, sporirea activității comerciale și creșterea atractivității orașului pentru investiții. În lipsa unei planificări și a unui management riguroase, riscul ca proiectul să devină un exemplu de ineficiență administrativă rămâne ridicat.

News Moldova îți recomandă și ...   PNL vrea să susțină un guvern PSD, dar refuză Guvernul Veștea, deși include liberali!

The post Sala Polivalentă din Suceava, blocată, din nou, de întârzieri appeared first on MOLDOVA INVEST….


Citește articolul integral pe Moldova Invest


Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PROGNOZĂ și CONFIGURARE – Buget de 1 MILIARD Euro (Ro-Md: 2028 -2034)

Via Moldovia – Descopera Regiunea Moldovei

Trending

Advertisement
Advertisement
To Top