Connect with us

Sprijinul pentru pensionarii cu venituri mici, statutul personalului silvic și plafonul pentru „Prima Casă”, pe agenda Guvernului, la ședința de azi

sprijinul-pentru-pensionarii-cu-venituri-mici,-statutul-personalului-silvic-si-plafonul-pentru-„prima-casa”,-pe-agenda-guvernului,-la-sedinta-de-azi

National

Sprijinul pentru pensionarii cu venituri mici, statutul personalului silvic și plafonul pentru „Prima Casă”, pe agenda Guvernului, la ședința de azi

guvern original govr3497 1640x1093 1 768x512 1 - Moldova Invest

Ajutorul pentru pensionarii cu venituri reduse, statutul personalului silvic și plafonul pentru „Prima Casă” sunt pe agenda guvernului la ședința de joi; ajutoarele „one-off” destinate pensionarilor cu pensii mici se află, de asemenea, în discuție.

Conform Agerpres, în ședința de joi guvernul va aproba acordarea ajutoarelor „one-off” pentru pensionarii cu pensii mici, sub forma unui sprijin de 800 de lei, distribuit în două tranșe egale de câte 400 de lei, prima tranșă fiind acordată în aprilie și a doua în decembrie.

„Prin prezentul proiect de act normativ se propune reglementarea măsurii privind acordarea unui sprijin financiar în cuantum de 800 lei, în două tranşe egale a câte 400 lei în luna aprilie 2025, respectiv decembrie 2025, pentru pensionarii sistemului public de pensii şi pensionarii sistemului pensiilor militare de stat aflaţi în evidenţa caselor teritoriale/caselor de pensii sectoriale ale căror venituri sunt mai mici sau egale cu 2.574 lei. În cazul persoanelor ale căror drepturi de pensie se deschid după data de 1 aprilie 2025, ajutorul financiar se acordă în luna decembrie 2025, în cuantum de 400 lei. În cazul pensionarilor care în luna martie 2025 respectiv, noiembrie 2025 încasează diferenţe de drepturi băneşti, cuvenite şi neîncasate, aferente unor perioade anterioare lunii martie 2025 respectiv, noiembrie 2025, la determinarea plafonului prevăzut de prezenta Ordonanţă de urgenţă nu se iau în considerare aceste drepturi ”, se arată în nota de fundamentare a proiectului de act normativ.

News Moldova îți recomandă și ...   Procesul electoral pentru alegerile prezidențiale din 4 mai continuă, anunță Biroul Electoral Central

Executivul va aproba şi un proiect de ordonanţă de urgenţă pentru modificarea OUG nr. 59/2000 privind statutul personalului silvic, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 427/2001.

Prin proiect se stabileşte că „personalul silvic prevăzut la articolul 4 alineat (1) are dreptul să primească, anual, gratuit, un volum de 6 mc lemn fasonat de foc dacă venitul salarial lunar net din luna anterioară acordării acestuia este mai mic decât salariul mediu brut pe economie”.

News Moldova îți recomandă și ...   România devine cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană – Premieră istoric

Va fi aprobat şi un proiect de ordonanţă de urgenţă pentru modificarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal.

„Se propune modificarea prevederilor Codului fiscal referitoare la calculul impozitului pe veniturile din pensii şi la termenul de plată al acestuia, în sensul punerii de acord cu Decizia nr. 724/2024 a Curţii Constituţionale a României. Modalitatea de stabilire a impozitului este cea anterioară modificărilor declarate neconstituţionale, prin renunţarea la impozitul progresiv şi reinstituirea cotei unice de impozitare de 10%, precum şi prin reglementarea aceluiaşi plafon neimpozabil pentru toate veniturile de această natură, respectiv plafonul lunar de 3.000 lei, în acord cu argumentele reţinute de Curtea Constituţională. Totodată, se menţine mecanismul de calcul, reţinere şi plată a impozitului pe venitul din pensii de către plătitorii de venituri din pensii, precum şi termenul de plată a impozitului reţinut, respectiv până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se face plata pensiei”, conform notei de fundamentare a proiectului.

Printr-o altă ordonanţă de urgenţă va fi aprobată modificarea şi completarea Legii nr. 129/2019 pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor şi finanţării terorismului, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative.

News Moldova îți recomandă și ...   Ion ȘTEFANOVICI: „GUST de MOLDOVA – Timp pentru gust, suflet și idei”

Printr-o hotărâre va fi completată HG nr. 717 /2009 privind aprobarea normelor de implementare a programului „Noua casă”. Prin proiect se propune „alocarea pentru anul 2025 a unui plafon de garantare de 500 milioane lei, în vederea emiterii de garanţii potrivit articolului 1 alineat (6) din OUG nr.60/2009, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.368/2009, cu modificările şi completările ulterioare, cu respectarea reglementărilor privind confidenţialitatea şi protecţia datelor”.

Va fi aprobat, prin hotărâre, Planul de acţiuni preventive privind măsurile de garantare a securităţii aprovizionării cu gaze naturale în România.

Executivul va aproba o hotărâre privind organizarea și funcționarea Institutului de Științe ale Educației.

În analiza Guvernului se va regăsi și un proiect de hotărâre pentru stabilire


Citește articolul integral pe Moldova Invest


Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

More in National

Revista economică “Moldova Invest” – ediția de toamnă 2024

- citeste versiunea e-paper -


Economic magazine “Moldova Invest” – summer edition 2024

- read the e-paper version -

Advertisement

Forumul Economic Regional Moldova – Vatra Dornei, 2024

Trending

Advertisement

Echipa News Moldova

To Top