Connect with us

Via Moldavia – Muzee de la Sat | Conacul Rosetti-Tescanu din Tescani, Bacău – loc de inspirație pentru George ENESCU

Via Moldavia - Muzee de la Sat | Conacul Rosetti-Tescanu din Tescani, Bacău - loc de inspirație pentru George ENESCU - News Moldova

Destinatii Turistice Moldova

Via Moldavia – Muzee de la Sat | Conacul Rosetti-Tescanu din Tescani, Bacău – loc de inspirație pentru George ENESCU

Via Moldavia, prin programul Muzee de la Sat prezintă Conacul Rosetti-Tescanu din Tescani, unul dintre cele mai valoroase obiective de patrimoniu cultural din Moldova.

Via Moldavia

Legat de viața și creația marelui compozitor George Enescu, conacul este astăzi atât un muzeu cu o semnificație istorică aparte, cât și o destinație cultural-educațională care consolidează rolul comunităților rurale pe harta turismului național și internațional.

Conacul Rosetti-Tescanu din Tescani este un punct important în patrimoniul cultural al Moldovei și un reper al istoriei muzicii românești.

Construit în anii 1880 de boierii Dumitru și Alice Rosetti-Tescanu, părinții Mariei Rosetti-Tescanu (ulterior Cantacuzino), conacul a devenit ulterior reședința lui George Enescu (1881–1955), care și-a definitivat aici unele dintre cele mai importante lucrări, inclusiv opera „Oedip”.


Enescu la Tescani – creație și viață personală

George Enescu a descoperit Tescani în 1917, iar locul a devenit treptat reședința sa de vară. În 1937, s-a căsătorit cu Maria Cantacuzino, fiica familiei Rosetti-Tescanu. Conacul a oferit contextul necesar pentru creația muzicală și activitatea sa artistică, fiind un spațiu în care compozitorul și-a definitivat opera „Oedip” și a păstrat legătura cu comunitatea locală prin concerte și activități culturale.

Sălile conacului – patrimoniu și expoziții permanente

Prima sală dedicată lui Enescu adăpostește vioara Bernadelle, primită ca premiu de la Conservatorul din Paris, un exemplar din brevetul operei „Oedip” și una dintre baghetele sale de dirijor. Salonul principal păstrează afișele premierei operei „Oedip”, realizate la Paris și București, precum și pianul pe care Enescu a compus această lucrare. Spațiile expoziționale documentează parcursul artistic al compozitorului și evidențiază legătura sa cu Tescaniul.

În spatele conacului se află un dâmb cunoscut de săteni drept „raița”, unde Enescu obişnuia să transporte pianul pentru a compune în aer liber. Această practică a consolidat relația cu comunitatea locală, Enescu cântând pentru săteni în zilele de sărbătoare.

De la reședință boierească la muzeu național

După mutarea definitivă a lui Enescu la Paris, Maruca Cantacuzino a donat conacul Ministerului Culturii în 1947, cu scopul de a transforma proprietatea într-un așezământ cultural. În 2007, casa memorială a devenit secție a Muzeului Național George Enescu, păstrând patrimoniul artistic și spiritual al compozitorului. Mausoleul familiei, aflat pe o alee retrasă, confirmă dorința testamentară a lui Enescu și a Marucăi de a fi înmormântați la Tescani.

Conacul Rosetti-Tescanu, rețeaua Muzee de la Sat și programul turistic regional „Via Moldavia”

Conacul face parte din rețeaua Muzee de la Sat, integrată în programul Via Moldavia, la categoria „Destinații cultural-educaționale”. Această integrare are mai multe obiective concrete:

  • promovarea patrimoniului cultural rural al Regiunii Moldovei;
  • susținerea proiectelor de digitalizare realizate de Muzee de la Sat și promovarea lor pe platformele CAPDR (Via Moldavia, MoldovaHUB, Moldova Invest);
  • listarea muzeelor în secțiunea „Destinații cultural-educaționale” și includerea lor în pachetele turistice naționale și internaționale;
  • consolidarea rolului muzeelor ca repere culturale și educaționale pentru comunitățile rurale din Moldova.

Via Moldavia

Prin aceste inițiative, Conacul Rosetti-Tescanu nu este doar un loc de memorie, ci și o resursă educațională și culturală activă, care contribuie la vizibilitatea patrimoniului regional și la dezvoltarea turismului cultural în Moldova.

Muzee de la sat

Concluzie

Conacul Rosetti-Tescanu din Tescani reprezintă un model de valorificare a patrimoniului cultural rural. Prin legătura cu George Enescu și integrarea sa în rețeaua Muzee de la Sat și programul Via Moldavia, acesta oferă o experiență educațională și turistică completă, demonstrând cum patrimoniul istoric poate fi transformat într-un reper activ pentru comunitate și vizitatori.


OM. Cu aripi fragile de fluture.

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PROGNOZĂ și CONFIGURARE – Buget de 1 MILIARD Euro (Ro-Md: 2028 -2034)

Via Moldovia – Descopera Regiunea Moldovei

Trending

Advertisement
Advertisement
To Top